Kolosej
Film distribucije Blitz Film & Video Distribution

Wolverine

akcijska domišljijska pustolovščina
Podnapisi
Na sporedu od: 25.7.2013, Kolosej Ljubljana
2h 6min / 126min
Leto: 2013
Država: ZDA
Jezik: angleščina
Scenarij: Mark Bomback, Christopher McQuarrie, Scott Frank in James Mangold po stripu Chrisa Claremont in Franka Millerja
Režija: James Mangold
Nekaj let po zadnjem spopadu mutantov volkodlak Logan še vedno išče svojo pravo identiteto. Stari prijatelj iz 2. svetovne vojne ga povabi v Tokio in mu razkrije, da mu lahko pomaga znova postati bolj človeški. Logan sprejme ponudbo, vendar kmalu odkrije, da se je znašel sredi nepričakovane zarote. S silnimi nasprotniki se zaplete v divje bitke na življenje in smrt, ker pa je zaradi postopka odstranjevanja svojih mutacij postal ranljiv, se mora poleg duševnih stisk soočiti tudi z lastno umrljivostjo.

Največja ikona franšize Možje X se podaja na epsko popotovanje po sodobni Japonski, na katerem Logana (Hugh Jackman) – stoletje starega mutanta iz proslavljene serije stripov, znanega kot Wolverine – posesa v svet, kakršnega ni videl že od druge svetovne vojne.

V temačnem svetu japonske mafije (jakuze) in samurajev– nenadoma na begu pred skrivnostno in prelepo dedinjo ter pri tem prvikrat soočen z morebitno pravo smrtnostjo – se znajde na robu svojih fizičnih in čustvenih zmogljivosti; tako daleč ga še nikoli niso prignali. Na nevarnem popotovanju, na katerem odkriva junaka v sebi, se bo moral Logan spoprijeti ne le z mogočnimi sovražniki – tako z mutanti kot z ljudmi – temveč tudi z duhovi iz lastne preteklosti. Ko bo svoje nabrušene kremplje prekrižal s samurajskimi meči, se prebijal skozi blodnjak ljubezni, izdaje in časti, bo naposled resnično dojel ceno življenja, ki mu ni konca.

Wolverine je prvič oživil leta 1974 na zadnji strani ene od številk stripa The Incredible Hulk, v kateri je bila naznanjena njegova pridružitev Možem X. Kmalu zatem je postal znan po vsem svetu, pravi superzvezdnik med nadnaravnimi junaki, in se osamosvojil v osemdesetih v miniseriji štirih stripov, ki jih je ustvaril Chris Claremont (pisec za Može X) in jih izrisal Frank Miller. V miniseriji se junak sam poda na Japonsko, kjer se znajde v vrtincu zločina, izdaj in časti, v katerem se mora soočiti z lastnimi strahu vrednimi sposobnostmi in doslej še neodkrito ranljivostjo.

Zgodba je bila v navdih tudi za oskarja nominiranemu Hughu Jackmanu, med oboževalci lika najbolj priljubljenemu Wolverineu , ki je junaku življenje vdihnil že v šestih uspešnicah o Možeh X – ravnokar pa snema že sedmi film v franšizi. V tej doslej še ne povedani zgodbi iz zgodovine svojega lika je Jackman videl redko priložnost, da se še poglobi v Wolverineovo neuničljivost in hkrati na novo osvetli njegove temačne plati: »Logana boste videli bolj ranljivega, v bolj tveganih položajih in še hujšo pošast kod kdaj koli doslej. Bojuje se s svojo identiteto, z razlogom za svoj obstoj; odločiti se mora, ali naj sploh sprejme svojo naravo.«

Z Jamesom Mangoldom na režijskem stolčku je Jackman vse to lahko utelesil, saj je režiser skušal preseči kalupe filmov, posnetih po stripih: »Pri Wolverineu,« pravi režiser, »sem hotel doseči nekaj povsem drugačnega, kot to počno običajni filmi s super junaki, kjer gre v glavnem za to, da preprečijo satanske nakane zlobnega lika. V naši zgodbi akcija in napetost slonita bolj na liku in sta vpletena v svet, ki poskrbi za povsem drugačno izkušnjo. Zgodba Logana popelje v nekakšno vročično moro sodobne Japonske, v kateri prevladujejo jakuze, ninje, samuraji, industrijski kriminal, misteriji in misticizem.«

Japonsko prizorišče je priskrbelo priložnost, da si Logan nadene novo podobo – namreč kot ronin. »V fevdalni Japonski je samuraj imel svojega gospodarja; ronin pa je samuraj, ki ne služi več gospodarju. Je torej nekakšen bojevnik brez cilja, brez razloga. V bistvu je zgubljen; zmožen je vsega, pooblastil ne potrebuje – kar je ikonografija ameriških vesternov in samurajskih filmov. Zdaj smo vanjo vnesli še junaka iz stripa…«

V ta namen je bil Jackman že od vsega začetka pripravljen lik popeljati na novo raven telesnih zmogljivosti: naporna in disciplinirana priprava na vlogo je zahtevala strogo dieto, težavno telesno urjenje in intenzivno učenje borilnih veščin: »Wolverinea sem od začetka upodabljal kot pouličnega bojevnika in gostilniškega pretepača,« pove igralec. »Pri tem ni eleganten; ne čaka na nasprotnika, ne suva ga. V treh sekundah mu bo snel glavo in šel naprej. V njegovem pretepaškem slogu ni nič naučenega. A ko pride na Japonsko, mu disciplina in urjenje prirasteta k srcu.«

Tudi Jackmanu sta: tesno je sodeloval z ekipo kaskaderjev 87Eleven in pilil borilne veščine, med njimi tudi ninjitsu. »Fantje so fantastični,« pravi. »Vsak dan sem treniral, in povem vam: mislil sem, da je težko trenirati na fitnesu; na podu za borilne veščine je desetkrat hujše!«

O igralcih

Hugh Jackman (Logan/Wolverine), prejemnik zlatega globusa in nagrade tony, velja za enega najbolj vsestranskih igralcev naše dobe. Avstralec je na ameriška velika platna stopil prav s kremplji Wolverniea v prvem filmu iz franšize X-Men ter vlogo ponovil v X2 in X-Men: The Last Stand. Nazadnje ga je igral v X-Men Origins: Wolverine in ga bo prihodnje leto spet v X-Men: Days of Future Past. Snema tudi že Prisoners z Violo Davis in Melisso Leo in se redno vrača na Broadway. Sicer je igral še v priredbi muzikala Les Misérables, (zlati globus, nominaciji za nagrado Ceha filmskih igralcev in oskarja), glas je posodil liku v risankah Rise of the Guardians, Happy Feet in Flushed Away in nastopil v filmih Real Steel, Australia, The Fountain, The Prestige, Scoop, Deception, Swordfish, Van Helsing, Kate and Leopold, Paperback Hero, Erskineville Kings... Vodil je tudi 81. podelitev oskarjev in celo trikrat podelitev tonyjev.

Hiroyuki Sanada (Shingen) je zaslovel v The Shogun's Samurai in nato osvojil japonsko filmsko nagrado ter se povzpel med najbolj cenjene zvezdnike svoje generacije na Japonskem, kjer ga najbolj poznajo po glavni vlogah v grozljivki Ring in v njenem nadaljevanju, v The Twilight Samurai in Aegis. Ameriške gledalce je navdušil v The Last Samurai, The White Countes in The City of Your Final Destination Jamesa Ivorja, Sunshine, Speed Racer in Rush Hour 3. Gostoval je v nadaljevanki Revenge in pred kratkim ob Colinu Firthu in Nicole Kidman končal snemanje filmov 47 Ronin ob Keanuju Reevesu in The Railway Man po resničnih dogodkih, opisanih v avtobiografskem romanu Erica Lomaxa.

Famke Janssen (Jean Grey) je pred kratkim debitirala kot režiserka z Bringing Up Bobby po lastnem scenariju. Igrala je v Taken, Taken 2, 100 Feet, The Chameleon, Down the Shore, Hansel and Gretel: Witch Hunters, The Wackness, Turn the River in v treh uspešnicah v franšizi X-Men, v The Ten, The Treatment, Eulogy, I Spy, Love and Sex, House on Haunted Hill, The Faculty, Rounders, Celebrity, Monument Avenue, City of Industry … Nase je opozorila v bondijadi GoldenEye in igrala v TV nadaljevanki Nip/Tuck.

Will Yun Lee (Harada) je igral v celovečercu Red Dawn, v novem Total Recall, v plesnem delu Cobu 3D in v nanizanki Hawaii Five-0. Za Square Enix je sodeloval pri video igrici Sleeping Dogs, videli pa smo ga tudi v filmih Elektra, Die Another Day, Torque, King of Fighters, Where the Road Meets the Sun, v TV filmu Tsunami: The Aftermath in v miniseriji Thief. Začel je prav na TV v seriji Nash Bridges in nato gostoval v serijah Profiler in Brimstone ter dobil glavne vloge v The Disciples, What’s Cooking in Witchblade.

Svetlana Khodcenkova (Strupenjača) je v rodni Moskvi študirala ekonomijo, a je, čeprav je bila med najboljšimi študenti, po dveh letih študij obesila na klin in se posvetila igralski karieri – že v prvem letniku igralske šole jo je opazil ruski režiser Stanislav Govorukhin, ki ji je po avdiciji ponudil glavno vlogo v svojem Blagoslovite zhenshchinu po romanu Irine Grekove. Svetlana je zanjo prejela rusko filmsko nagrado nika in se zasidrala med najboljšimi ruskimi igralkami na filmu, TV in gledališču. Z Govorukhinom je posnela še Ne khlebom edinym in nato igrala v Mala Moskwa Waldemarja Krzysteka, Nulevoy kilometr Pavla Sanayeva, v uspešnicah Lyubov v bolshom gorode in Lyubov v bolshom gorode 2 Mariusa Balchunasa, Sluzhebnyy roman. Nashe vremya Sarika Andreasyana, Pyat nevest Karen Oganesyan, mednarodnemu občinstvu pa se je predstavila v novi verziji vohunskega Tinker Tailor Soldier Spy ob Garyju Oldmanu. Na TV je igrala v serijah in filmih Talisman lyubvi, Lovushka, Zhena Stalina, Kratkiy kurs schastlivoy zhizni, Shalnoy angel…

O ustvarjalcih

James Mangold (režiser) je znan po prefinjenih filmih z obširno enkovredno igralsko zasedbo v široki paleti žanrov; pri tem ohranja zanimive teme, izvirnost likov, sijajnost upodobotev in vizualno podobo, ki je postala značilna za njegovo delo. Sin slovitih slikarejev Roberta Mangolda in Sylvie Plimack Mangold je v industrijo prodrl pri enaidvajsetih, ko je z Disneyjem podpisal prestižno scenaristično in režijsko pogodbo, a se je po nekaj letih vrnil k študiju. Na Kolumbijski univerzi (študiral je tudi pri Milošu Formanu) je spisal celovečerec Heavy in nato nadaljeval s Cop Land, Girl, Interrupted (zlati globus in oskar za stransko vlogo za Angelino Jolie), Kate & Leopold, Identity, Walk the Line (zlata globusa za Joaquina Phoenixa in Reese Witherspoon; slednja je dobila tudi oskarja) in 3:10 to Yuma (dve nominaciji za oskarja). Režiral je tudi pilotsko epizodo nadaljevanke Men in Trees.

Mark Bomback (scenarist) je med drugim prispeval scenarije za Total Recall, Unstoppable, Race to Witch Mountain, Live Free or Die Hard, Deception, Godsend. Pripravlja že Dawn of the Planet of the Apes, sicer pa predava pisanje scenarijev na Univerzi Wesleyan, kjer je študiral tudi sam.

Scott Frank (scenarist) je kot režiser debitiral z The Lookout po lastnem scenariju, pripravlja pa že A Walk Among the Tombstones po romanu Lawrencea Blocka. Pred tem je za scenarij za Out of Sight po romanu Elmora Leonarda prejel nagrade Ceha ameriških scenaristov in dveh zvez kritikov ter nominacijo za oskarja. Je tudi avtor scenarijev za filme Marley & Me, The Interpreter, Flight of the Phoenix, Minority Report, Get Shorty (nominacije za nagrado Ceha ameriških igralcev, edgarja in zlati globus), Malice, Dead Again in Little Man Tate.

Komentarji

7.6. 2013 ob 20:44

Po trailerju sodeč se mi film zdi več kot vreden ogleda, še posebej za oboževalce tako Wolverina kot superjunakov nasploh.

— Logan
19.6. 2013 ob 15:42

Vedno biu za Wolverine-a. :) LEGENDA ! :D Komaj čakam :p

— Škof
23.6. 2013 ob 14:37

kumi cakam film sej sm gledal vse druge njegove filme in so mi bili zelo všeč

— domnn
2.7. 2013 ob 21:59

film je kar dober

— Zmedena iz zagorja
23.7. 2013 ob 15:30

Samo nasilje.Je še kaj drugega?

— uroš
27.7. 2013 ob 18:33

Uroš,
Polno drugih filmov je na sporedu kjer ni nasilja, tako da Uroš tudi zate se najde film :)
Priporočam ti Pošasti z univerze.

— kaos
31.7. 2013 ob 10:06

Uroš
zakaj sploh gledaš te trailerje pa to saj lahko predvidevaš da bo nasilje

film je pa ful hud

— the wolverine
1.8. 2013 ob 11:55

film ima zgodbo, ki ne deluje površno, liki so dovolj kompleksni da ne deluje zgolj kot popcorn film. Najde se nekaj za vse, ljubezenska zgodba, zgodovina, drama, akcija.
Priporočam.

— dragobabi
1.8. 2013 ob 15:56

Imam eno vprasanje za vse tiste ki ste ta film ze videli: Ali je film Wolverine primeren za mojega sina ki ima 7 let. Jaz mislim da je, nisem pa cisto prepricana.

— Melisa
4.8. 2013 ob 20:52

sem sicer velika ljubiteljica super junakov, sploh pa x-men, ampak je moja sestra šla gledat pa je rekla da je precej razočarana kar pa seveda ne izkjuči mojega ogleda :DD

— blabla
4.8. 2013 ob 22:31

ni primeren

— ime
5.8. 2013 ob 5:59

Melisa.. film ni pretirano nagnjen nasilju oz. ni veliko mrtvih. Pač veliko se bojujejo. Tako, da lahko brez problema peljete sina pogledati film :),.

Mene sicer moti, ker se sveži Wolverine dogaja na Japonskem ampak tko pač je. Posledica, ker je Logan a.k.a. drugače izjemno star človek, ki se zaradi posledic sevanja ne stara.

Presežkov pri Wolverinu ni za pričakovati. Pač, še en akcijski film za mašilo poletja.

Je pa Wolverine nedvomno najbolj karizmatičen od veh X-menov :).

6.9 do 10.

— filmozaver
6.8. 2013 ob 12:46

Ja, mislim da je film primern za 7 letnika! V filmu se samo malo >>koljejo<< in so še druge stvari ki jih bo 7 letnik gotovo razumel...Sicer pa ne vem zakaj je film ocenjen z PG-13 (to pomeni +13 let)! Jaz bi na vašem mestu raje malo razmislil...Dodatne informacije na strani: http://www.imdb.com/title/tt1430132/parentalguide?ref_=tt_stry_pg

— lol
7.8. 2013 ob 10:14

Hvala za vse vase odgovore.Jaz sem se odlocila da ga vse eno gremo pogledat v soboto upam da bo bil dober in da nas ne bo razocaral .

— Melisa
8.8. 2013 ob 10:12

Upam da ni zanic kok prvi

— swag
14.8. 2013 ob 0:18

FIlm ravno ni za 7-letnega otroka. To ne mislim le zaradi akcije in ubijanja, ampak preprosto zato, ker je tak film otroku težje za razumet in se bo ob njem samo dolgočasil.

Film me je tokrat v primerjavi s predhodnikom, ki me je navdušil, zdaj pač razočaral. Spet sem dobil občutek, da mora Holywood nekaj na silo naredit in to je najlažje narediti z znanim uveljavljenim likom kot je Wolverine.

Najbolj sem pri filmu razočaran nad scenarijem, ki ponuja premalo akcije in preveč sentimentalnega Wolverina. Ljudje namreč po mojem mnenju hodijo film gledat, da vidijo, kako se mu bodo prikazali kremplji, kako bo tekel za življenje, kako se bo hitro zacelil in se boril dalje ... Tega je v tem filmu žal premalo.

— tukaj vstavim svoje ime (27 let)
21.8. 2013 ob 11:34

Najboljši film! Kadar koli bi ga gledu.

— Captain Cockroach
25.8. 2013 ob 18:55

Koko dober film tudi otrokoma je bil zelo vsec ceprav imata 7 in 5 let no mogoce je bil na trenutke zelo nasilen ampak sem bila prijetno presenecena 100 je bil dober priporocam ogled tudi otrokom saj boste videli tudi drugo plat sveta. No jaz si ga bom sigurno spet sla ogledat

— Melisa
3.1. 2023 ob 17:46 zvezdica

Odličen film

— Marvel fan 222224

Tvoj komentar

Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z zvezdica.

Preostali znaki: 4000

S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.