Kolosej
Film distribucije Kolosej zabavni centri

Veronika se odloči umreti

drama
Po mednarodni uspešnici, ki jo je napisal Paulo Coelho
Podnapisi
Na sporedu od: 18.3.2010, Kino Komuna
25.3.2010, Kolosej Ljubljana
15.7.2010, Kolosej DeLuxe Kranj
1h 43min / 103min
Leto: 2009
Država: ZDA
Jezik: angleščina
Scenarij: Larry Gross in Roberta Hanley po knjigi Paula Coelha
Režija: Emily Young
Mlada in uspešna Newyorčanka Veronika v življenju ne najde več pravega smisla, zato se odloči za samomor. Po neuspelem poskusu se prebudi v psihiatrični ustanovi, kjer izve, da ima pred sabo le še nekaj dni življenja. Osvobojena vseh družbenih spon se odloči, da bo preostali čas kar najbolje izkoristila, s pomočjo preostalih pacientov pa končno odkrije pravi pomen čustvovanja in življenja. Zgodba uspešnega romana, po katerem je nastal film, je bila postavljena v Slovenijo.

Vsebina

28-letna Veronika Deklava ima na videz vse. Je čedna, ima dobro plačano službo in lepo stanovanje v New Yorku. Vendar ji nekaj manjka. Smisel življenja. Zato se nekega večera odloči umreti. Čez dva tedna se zbudi iz kome na zasebni psihiatrični kliniki. Zdravniki ji povedo, da si je nepopravljivo poškodovala srce in da bo živela le še en teden. Veronika začne doživljati življenje kot nikoli prej in na ljudi okoli sebe vpliva tako, da se želijo spremeniti.

O igralcih

Sarah Michelle Gellar (Veronika)
Nominiranko za zlati globus Sarah Michelle Gellar bi lahko opisali z dvema besedama: odločna in izkušena igralka. Igralsko kariero je začela kot otrok in ostala na poti k uspehu.

Nedavno je pri Das Films končala film Veronika se odloči umreti, ki so ga snemali v New Yorku. Pripoveduje o Veroniki (Gellar), ki se po neuspelem poskusu samomora zbudi v bolnišnici za duševno bolne in izve, da ima oslabelo srce, zato bo živela le še nekaj dni.

Gellar tudi posoja glas animiranim junakom. V animiranem filmu neodvisne hiše Lionsgate (Ne)Srečno do konca dni (Happily N’EverAfter), igra s Sigourney Weaver in Freddiejem Prinzem, Jr. Slišimo jo lahko tudi kot April O’Neil v risanki Teenage Mutant Ninja Turtles (Warner Brothers).

Gellar je igrala tudi v filmih Zrak, ki ga diham (The Air I Breathe), Southland Tales, Zamera (The Grudge), Zamera 2 (The Grudge 2), Scooby Doo in Scooby Doo 2 - Pošasti na prostosti (Scooby Doo: Monsters Unleashed), Vem, kaj ste storili lansko poletje (I Know What You Did Last Summmer), Krik 2 (Scream 2), Podle igre (Cruel Intentions) in Harvard Man.

Najbolj znana je po vlogi Buffy Summers v dobro sprejeti seriji Izganjalka vampirjev (Buffy the Vampire Slayer). Snemanje sedme (zadnje) sezone je končala  maja 2003. Leta 1994 je dobila emmyja za vlogo v ABC-jevi drami All My Children.

Rojena je v New Yorku in živi med New Yorkom in Los Angelesom.

Jonathan Tucker (Edward)
Jonathan Tucker je imel v svoji odlični karieri srečo, da je sodeloval z nekaterimi najbolj nadarjenimi sodobnimi režiserji. Igral je v Dreamworksovi srhljivki Ruševine (The Ruins), posneti po uspešnici, režiserja Carterja Smitha. V Englishman in New York pa je igral z Johnom Hurtom in Quentinom Crispom.

Poleg tega je igral v odlični seriji Črni Donnellyjevi (The Black Donnelleys) oskarjevca Paula Haggisa. S Haggisom je sodeloval tudi v iraški vojni drami V dolini smrti (In the Valley of Elah), kjer je igral dezerterja.

Gledalci in kritiki so ga prvič opazili v vlogi občutljivega mladostniškega sina Tilde Swinton v odličnem filmu The Deep End režiserjev Scotta McGeheeja in Davida Siegla. Presedlal je na drugačne vloge in filme, med katerimi so remake klasične srhljivke Teksaški pokol z motorko (Texas chainsaw massacre) režiserja Marcusa Nispela za New Line Cinema, Ljubezen na daljavo (Stateside) z Valom Kilmerjem, Kriminal (Criminal), kjer je igral mlajšega brata Johna C. Reillyja (producenta Soderbergh in Clooney), Miramaxova srhljivka Talec (Hostage), kjer je igral z Bruceom Willisom, in nedavni remake klasične japonske srhljivke Kiyoshija Kurosawe Utrip groze (Pulse).

Melissa Leo (Mari)
Melisso Leo so kritiki navdušeno pohvalili za mojstrsko odigrano vlogo v filmu Frozen River. Na premieri v Sundanceu leta 2008 je dobila nagrado žirije za najboljšo dramo. Film je odkupil Sony Pictures Classics.

Na Mednarodnem filmskem festivalu v San Sebastianu je prejela srebrno školjko za najboljšo igralko. Nominirana je bila za nagrado Neodvisnih filmov v Gothamu za najboljšo igralko za svoje delo, v Varietyju pa so jo oktobra 2008 imenovali za eno izmed "10 igralk, ki jih morate videti".

Melissa Leo igra že 20 let in je znana po odlični upodobitvi detektivke Kay Howard v Homicide: Life on the Streets in po vlogah v The Young Riders, 21 gramov (21 grams) in Trikrat pokopani Melquiades Estrada (Three Burials of Melquiades Estrada). Melissa Leo je igro študirala na londonski šoli za igro Mount View in na programu na SUNY-ju.

David Thewlis (Dr. Blake)
David Thewlis je nedvomno eden najbolj vsestranskih britanskih igralcev. Prve kritike, ki so mu prinesle slavo, je dobil za izjemno igro v filmu Mika Leigha Goli (Naked). Nedavno je blestel v filmih, kot so Deček v črtasti pižami (The Boy in the Striped Pyjama’s), režija Mark Herman, Harry Potter in princ mešane krvi in Harry Potter in Feniksov red, kjer je igral profesorja Lupina, The Inner Life of Martin Frost režiserja Paula Austera, Omen 666 (The Omen) Johna Moora, All the Invisible Children Jordana Scotta, Novi svet (The New World) Terrencea Malicka, Nebeško kraljestvo (The Kingdom of Heaven) Ridleyja Scotta, Harry Potter in jetnik iz Azkabana (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) režiserja Alfonsa Cuarona, Timeline Richarda Donnerja, Gangster No. 1 Paula McGuigana, Whatever Happened to Harold Smith? Petra Hewitta, Besieged Bernarda Bertoluccija, Veliki Lebowski (The Big Lebowski) bratov Cohen, Sedem let v Tibetu (Seven Years in Tibet) Jean-Jaquesa Annauda in The Island of Dr. Moreau Johna Frankenheimerja.

Poleg tega je igral tudi v gledaliških predstavah: The Sea (Sam Mendes) v Royal National Theatre, Ice Cream (Max Stafford-Clark) v Royal Courtu, Buddy Holly at the Regal v Greenwichu, Ruffian on the Stairs/The Woolley v Farnhamu in Lady and the Clarinetv Kings Headu.

Leta 2008 je prejel ugledno nagrado Britanskega neodvisnega filma za vlogo očeta v filmu Deček v črtasti pižami.

Erika Christensen (Claire)
Erika je v prejšnjem letu posnela tri celovečerne filme: Veronika se odloči umreti, Mercy(scenarij in glavna vloga Scott Caan), kjer igra nežno dušo, ki predstavlja možnost za novo ljubezen in The Tortured, kjer igra Elise Landry, mlado mater, ki ji ugrabijo in umorijo sina.

Erike se dobro spomnimo tudi kot uporniške hčere Susan Sarandon v filmu Lahki dekleti (The Banger Sisters, Fox Searchlight), kjer je igrala še z Goldie Hawn in Geoffreyjem Rushom. V filmu Usodna oboževalka (SwimfanTwentieth Century Fox) je imela klasično vlogo fatalne ženske v ljubezenskem trikotniku. Erika je navdušila gledalce z igro zasvojene hčerke Michaela Douglasa v filmu Stevena Soderbergha Preprodajalci (Traffic), ki je prejel oskarja in zlati globus. S soigralci je dobila tudi ugledno nagrado za delo Združenja televizijskih igralcev.

Presedlala je na dramatične vloge in zaigrala v nagrajenih televizijskih serijah: Praksa (The Practice), Dotik angela (Touched by an Angel), Kameleon (The Pretender) in Nothing Sacred, za katere jo je The Hollywood Reporter imenoval za nagrado mlade zvezdnice: "Najboljša igra mlade igralke v televizijski drami/seriji".

Florencia Lozano (Dr. Thompson)
Kariera Florencie Lozano zajema televizijo, film in gledališče. Rodila se je v Princetonu v New Jerseyju in odraščala v Newtonu v Massachusettsu. Diplomirala je na univerzi Brown in igro na Univerzi v New Yorku. V dnevni drami One Life to Live je igrala odločno odvetnico Téo Delgado. Zaradi dinamičnosti je njen lik postal eden najbolj priljubljenih televizijskih likov.

Igrala je v televizijskih nadaljevankah Zakon in red: zločinski naklep (Law & Order: Criminal Intent), Zakon in red: enota za posebne primere (Law & Order: Special Victims Unit), Ženska džungla (Lipstick Jungle), Grda račka (Ugly Betty) in v pilotu serije Opravljivka (Gossip Girl). Igrala je tudi v številnih filmih: s Halle Berry in Bruceom Willisom v Popolnih tujcih (Perfect Stranger) in s Harveyjem Keitelom in Johnom Leguizamom v The Ministers. Med njenimi drugimi filmi so še Grenkosladko življenje (Bittersweet Place), Prevara (Deception), Transbeman in Veronika se odloči umreti.

Poleg tega je priznana gledališka igralka in scenaristka. Je članica gledališke skupine LAByrinth in njena občasna umetniška direktorica.

O ustvarjalcih

Emily Young (režiserka)
Emily ima za seboj film Kiss of Life, v katerem sta glavni vlogi odigrala Peter Mullan in Ingeborga Dapkunaite in ki so ga kritiki dobro sprejeli. Film je bil v uradnem izboru sekcije Un Certain Regard v Cannesu in je bil nominiran za najboljši režijski prvenec za nagrado Britanskega neodvisnega filma. Zanj je prejela ugledno nagrado BAFTA Carla Foremana za posebne dosežke za režijo in scenarij za svoj prvi film leta 2004. Za film, ki ga bo tudi režirala, je priredila uspešnico oziroma spomine Andree Ashworth Once in a House on Fire. Film bo produciral Kevin Loader (Venus, Enduring Love, The Mother). Emily je posnela tudi kratek in čustveno močan film za dobrodelne namene, Rosetta Life.

Diplomirala je na oddelku za režijo na mednarodno priznani poljski Državni filmski akademiji, kjer se je morala naučiti poljsko. Za diplomsko nalogo - film Second Hand (koproducent je bila Državna akademija za film in televizijo) - je dobila ugledno cansko nagrado Cinéfondation. Za ta film je dobila tudi zlatega leva na filmskem festivalu v Tajpeju in posebno nagrado žirije na Neodvisnem filmskem festivalu v Buenos Airesu. Njen film The Tower of Babel je izjemen (kratki) dokumentarec o Henryku Kowalczyku, gluhem in slepem kiparju, ki živi na vzhodu Poljske.

Paulo Coelho (pisatelj)
Paulo Coelho se je rodil v Riu de Janeiru, avgusta 1947. Preden je postal svetovno znan avtor, je bil novinar, hipi, rokovski zvezdnik, igralec, scenarist, gledališki režiser in televizijski producent. Zelo rad ima knjige, sprehode, računalnik, internet, nogomet, glasbo in potovanja. Vsak dan zgodaj vstane, gre na dvourni sprehod in nato vadi kjudo, nekakšno meditativno lokostrelstvo. Z ženo Christino Oiticica živita med Riom de Janeirom in Evropo.

Zanimivosti in številke:

  • Prodal je več kot 100 milijonov izvodov po vsem svetu.
  • Objavil je 18 knjig: 12 romanov; 4 novele; 2 priredbi.
  • Dela je objavil v 67 jezikih v 160 državah.
  • Njegova dela so objavili v 655 izvodih.
  • Leta 2009 se je zapisal v Guinnessovo knjigo rekordov kot najbolj prevajani avtor istega dela - Alkimist, preveden v 67 jezikov.
  • 32 mednarodnih nagrad.
  • Član Brazilske akademije od leta 2002.
  • Glasnik miru Združenih narodov.
  • Ambasador Evropskega leta medkulturnega dialoga, 2008.
  • Po njem se imenuje ulica v Santiagu de Composteli.
  • Leta 1996 so ustanovili Inštitut Paula Coelha za pomoč 400 revnim brazilskim otrokom.
  • Na oder so postavili 51 njegovih del.

Roberta Hanley in Larry Gross (scenarista)
Roberta Hanley
je soustanoviteljica in direktorica Muse Productions. Leta 1998 je režirala svoj filmski prvenec Woundings za katerega je napisala tudi scenarij. Film je priredba po gledališki igri Jeffa Noona. V njem igrajo Guy Pearce, Ray Winstone in Noah Taylor. Leta 2005 je bila producentka filma The Heart is Deceitful Above All Things, posnetega po romanu J. T. Leroya. Režijo in glavno vlogo je imela Asia Argento. Roberta piše nov scenarij za London Fields, skupaj z Martinom Amisom in Davidom Cronenbergom, režiral pa ga bo David Mackenzie (Young Adam, v prevodu Mladi Adam).

Larry Gross. Med njegovimi projektije priredba Hunger za producenta in igralca Keanuja Reevesa in srhljivka Protection, ki jo je napisal za Fox in John Davis Prods. Leta 2006 je končal dva scenarija po nagrajenih romanih Richarda Forda The Sportswriter in Independence Day za HBO in režiserja/producenta Jamesa Mangolda. Pred tem je leta 2004 končal Movieland, izvirni scenarij po resničnih dogodkih o skrivnostnem umoru Williama Desmonda Taylorja v Hollywoodu v 1920. letih, in sicer za producenta Irwina Winklera in Columbia Pictures. Leta 2004 je na Sundanceu prejel nagrado za najboljši scenarij Walda Salta za svoje delo kot scenarist in producent filma We Don’t Live Here Anymore, v katerem igrajo Mark Ruffalo, Naomi Watts, Laura Dern in Peter Krause. Bil je koproducent in soavtor z Edwardom Pressmanom in Terrenceom Malickom pri Čudoviti deželi (Beautiful Country, 2004), kjer igrata Nick Nolte in Tim Roth. Pred tem je bil soavtor scenarija za Narod prozaca (Prozac Nation, v kinu leta 2005), s Christino Ricci v glavni vlogi.

Komentarji

2.2. 2010 ob 14:20

Me zanima, ali se bo tudi film dogajal v Ljubljani, tako kot knjiga!

Ali bo vse skupaj prestavljeno v kaksno amersiko mesto...

— mojca
4.2. 2010 ob 13:38

odlična knjiga! upam da bo tudi film tak ...

— T
4.2. 2010 ob 14:35

Naslov se mi zdi zanimiv. Bom idel kakšen bo film in sem glede njega neverjetno optimističen...

— 575466443
4.2. 2010 ob 14:36

zanimivo

— wew
4.2. 2010 ob 14:37

Odločila se je umreti
in naš svet za večno
zapustiti.

— hubizv8izb
5.2. 2010 ob 12:48

Knjiga z istim naslovom mi je bila ful všeč ....

— Tanja
13.2. 2010 ob 18:48

Dogajanje je prestavljeno v New York.

— lalala
19.2. 2010 ob 10:17

Kako piše, da je newyorčanka, zgodba pa je postavljena v Slovenijo?!?

— majkl
26.2. 2010 ob 18:47

Ljudje tale knjiga je... nimam besed. Ljubljana je v originalu narobe črkovana in ves opis Slovenije in Ljubljane je zgrešen pa še sto drugih stvari. Zgrešen bo pa tudi ta film. Katastrofa, nekdo omeni Ljubljano in Slovenijo, jo narobe predstavi pa smo tam...

— ???
28.2. 2010 ob 9:30

Odlična knjiga!!!!! Upam, da bo tudi film.... Škoda, da ni posnet pri nas

— Veronika
1.3. 2010 ob 19:01

sramota, da se mora prav vse dogajati v new yorku! knjiga je super, samo ne bo enako, če je zgodba prestavljena v neprimerno preveliko mesto.

— K
5.3. 2010 ob 22:07

knjiga je fantastična, a tale film je polom živi ravno zarad tega ker je ljubljana prestavljena v new york...totalno brezveze

— Tamala
14.3. 2010 ob 21:07

bom raje ostala pr knjigi. izkušnje in čas nam kažejo, da so filmi posneti po knjigah katastrofa z velikim K, zato je bolje 2x prebrat knjigo, kot pa gledat film.

— jasna
15.3. 2010 ob 13:10

Prebral knjigo.. odlična! Zdaj pa še film.. :)

— Primož
20.3. 2010 ob 7:29

Zakaj ni za štedilnikom? Pa kdo bo kuhu k bo umrla?!

— Lojze iz kitajske (not)
24.3. 2010 ob 17:09

Film me je razočaral. Še posebej pa me moti, ker je postavljen v New York in ne v Ljubljano (kot v knjigi). Če bi bil film velika uspešnica, bi se lahko tolkli po glavi, saj znane filmske lokacije dokazano privabljajo turiste. Še nekaj razmišljanj o izgubljeni priložnosti za Ljubljano: http://brandsandfilms.com/2010/03/veronika-decides-to-die/

— Erik
26.3. 2010 ob 9:54

Super je! Zgodba 10, igra 10, glasba 10, kamera 10 ... Priporočam.

— vj
29.3. 2010 ob 21:58

Film je vreden ogleda. Zelo lepa zgodba. Sicer res ni posnet v Sloveniji, vendar nanjo niso pozabili:)

— lolipop
30.3. 2010 ob 10:11

butasti američani mislijo da ne bo nihče gledal filma, če se bo dogajal v kar enem neznanem mestu. na žalost je ravno obratno, vsaj po mojem mnenju, filmov o psihičnih tegobah in travmah življenja v velemestu kot je New York je bilo že nešteto. Knjiga pa tudi ni najboljša, napačno prikaže Ljubljano.

— matej
30.3. 2010 ob 22:13

Če ste brali knjigo, vam filma ne priporočam, ker ni tako dober! :)
Sicer pa, tistemu, ki se ne da knjige prebrat, je tole eden izmed must-see filmov, ker dejansko te zamisli in osupne.
Ganljiv film z zelo globokim pomenom!

— jjm
31.3. 2010 ob 14:18

beda taka da zaspis zravn! zal vam bo! beda

— franjo
5.4. 2010 ob 17:14

kniga je dobra upam da je tut film pa škoda da ga niso snemal u lublani tko k piše u knigi

— Vampire_girl <3<3<3<3<3
5.4. 2010 ob 21:28

Zgodba je neverjetna. Prikaže obup, osamljenost, hrepenenje, ljubezen...prikaže Življenje! Če se ti uspe vživeti se v vlogo tega dekleta, boš skozi film prejel veliko in ne boš razočaran. Mene vsekakor ni pustil ravnodušno.

— Angie
9.4. 2010 ob 23:29

Knjige nisem prebrala, ampak sem nad filmom naravnost navdušena. Že na začetku filma, me je sama zgodba potegnila noter, in potem sem doživljala celotno zgodbo zelo čustveno, saj je v njej veliko ljubezni, hrepenenja, žalosti in obupa. Ogled filma vsekakor priporočam saj vam ne bo žal.

— Blacky
11.4. 2010 ob 17:57

Meni osebno super film .

— Candy.
17.4. 2010 ob 21:55

Čudovit film. Toplo priporočam. Se človek zamisli nad svojim življenjem.

— Naty
19.4. 2010 ob 13:39

Film me je zelo navdušil. Fasciniralo me je njeno veselje do življenja ob spoznanju, da se ji življenje izteka.Ravno to veselje bi moralo biti prisotno v vseh nas v vseh starostnih obdobjih. Film mi je bil bolj všeč kot knjiga.

— vera bitunjac
20.4. 2010 ob 19:01

AMAZING GRACE!!!!! ALELUJA!!!!

— stvor samomorilec
23.4. 2010 ob 10:39

ful hud film<3<3<3

— ana
27.4. 2010 ob 16:10

I <3 LJUBLJANA

— xx
28.4. 2010 ob 21:44

Knjiga super, film shit - tako kot v večini primerov kadar na podlagi dobre knjige posnamejo film.

— Alezio
4.5. 2010 ob 2:25

Jasno je, da je težko spraviti knjigo v eno in polurni film. Bistvo je bilo vsekakor pokazano.
Knjige so ponavadi boljše, ker v njih postavljamo stvari in si jih predstavljamo tako kot nam dopušča le domišljija. In to je njihov čar. Prepuščanje domišljiji.
Ljubljana bi morda, oziroma skoraj zagotovo, dala filmu še poseben čar, ki ga New York zaradi svoje velikosti ne more pustiti. Vsaj ne na takšen način kot naša prestolnica.
Nekaj časa je že od kar sem prebrala knjigo, vendar jo bom zaradi filma še enkrat.
Film vreden ogleda in knjiga vredna branja.

— Dadika
18.5. 2010 ob 21:43

Film me je silno prevzel. Vsi iščemo smisel življenja in ko pogledam tak film, se sprašujemo kaj nam pravzaprav manjka? Nič! Če smo zdravi in dokaj normalni lahko živimo polno življenje. Vsak dan bi moral biti tako srečen, kot da bi bil naš zadnji. Kot je bil Veronikin, ki je našla smisel življenja!!
Bravo!
Moram še knjigo prebrati.

— Irena
7.6. 2010 ob 9:37

Neverjetno dober film! Zagotovo eden boljših,ki sem jih kdaj gledala!!!!!

— bluzi
11.6. 2010 ob 23:01

Zelo dober film. Igralka je super, igra v samih vredu filmih.

— Žan
12.6. 2010 ob 19:12

nisem brala knjige, ampak zelo dober film. kot že dolgo ne. po moje je v redu, daq se je zadeva prestavila v ny in ne lj. se mi zdi, da to bolj povdari tisto osamljenost, nezadovoljstvo, hrepenenje.

zdaj pa še knjiga, ali kako? :o)

— a
11.6. 2013 ob 12:16

škoda, ker niso posneli v Ljubljani. Slovenije itak nihče skoraj ne pozna, pa imamo res enkratne športnike, prelepo pokrajino, in če bi sama začela pisati knjigo, ki se močno navezuje na nek meni tuj kraj, bi se vsaj malo pozanimala o njem.

— klara

Tvoj komentar

Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z zvezdica.

Preostali znaki: 4000

S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.