Kolosej
Film distribucije Blitz Film & Video Distribution

Ugrabljena 2

akcijska kriminalna drama
Na sporedu od: 4.10.2012, Kolosej Ljubljana
1h 33min / 93min
Leto: 2012
Država: Francija
Scenarij: Luc Besson in Robert Mark Kamen
Režija: Olivier Megaton
Leto dni po neusmiljeni akciji reševanja hčerke iz rok albanskih ugrabiteljev se nekdanji tajni agent Bryan posveča osebnemu varovanju. Med delom v Istanbulu ga obiščeta nekdanja žena Leanore in hčerka Kim, toda skrivnostna skupina ugrabi Leanoro, Kim pa se znajde na begu v nepoznanem mestu. Bryan ugotovi, da so mu krvno maščevanje napovedali sorodniki kriminalcev, ki jih je odstranil pred letom dni, zato se mora znova odpraviti na vrtoglavi pohod nasilja in dokončno odstraniti zločince, ki so ogrozili njegovo družino.

Liam Neeson je spet Bryan Mills, upokojeni agent Cie, ki ga v filmu Ugrabljena ni nič ustavilo, da je rešil svojo hči. Ko se zdaj nadenj spravi skrivnostni maščevalec, mora Bryan uporabiti vse svoje sposobnosti, da svojo družino zavaruje pred vojsko, ki jih skuša pobiti.

Priznani filmski ustvarjalec Luc Besson, ki je produciral in pomagal spisati Ugrabljena 2, soscenarist Robert Mark Kamen, ki je prispeval scenarija za oba filma, in režiser Olivier Megaton (Columbiana, Transporter 3) predstavljajo triler Ugrabljena 2, ki se podaja po stopinjah svetovne uspešnice Ugrabljena. Gledalci so v filmu, ki je prinesel 224 milijonov dolarjev dobička, navijali za Neesona v vlogi Bryana Millsa, nekoliko preveč zaščitniškega očeta, čigar izurjenost in dolgoletne izkušnje v tajnih operacijah so po letih upokojitve iz agencije CIA spet prišle na preizkušnjo. Z njegovo odločenostjo in predanostjo, da reši hčerko, ki so jo ugrabili iz razkošnega pariškega stanovanja, se je poistovetil vsak starš: »Če bi vam ugrabili otroka, bi storili vse, da popravite to krivico,« pravi igralec; njegova soigralka Famke Jansen, ki spet igra Lenore, pa se strinja, da se je »film Ugrabljena dotaknil marsikoga. Po moje zato, ker jih postavlja pred vprašanje, kaj bi storili, če bi se nekaj zgodilo s članom njihove družine. Kako daleč bi bili pripravljeni iti? Gledalci so se z Brianom Millsom zares poistovetili.«

Za Neesona je bil ta lik precejšen odmik od njegovih siceršnjih vlog. Pred Ugrabljeno je slovel po dramskih in dramatičnih vlogah, na primer v vojni drami Schindler's List. Ugrabljena pa je akcijski triler v polni razsežnosti in za igralca zatorej več kot zgolj naloga; izpolnil je njegove otroške ambicije: »Film je pritegnil mladeniča v meni,« se nasmeji. »To je bila priložnost, da tri mesece preživim v Parizu in treniram borilne veščine. Obožujem takšne fizične napore. Naravnost sprostil sem se.«

Ugrabljena 2 zgodbo nadaljuje dve leti po dogodkih iz prvega filma. Bryan ima s hčerko Kim tesnejši odnos in upa, da znova osvoji tudi nekdanjo soprogo Lenore. »Še preden naleti na novo grožnjo družini, se skuša Bryan še bolj približati Kim in Lenore,« razlaga režiser Olivier Megaton.

In če je bila Kim v prvem filmu nebogljena žrtev, je v drugem jasno, da se je v teh dveh letih precej spremenila. Pod okriljem očeta se je navzela nekaterih njegovih nagonov in precej bolj se je sposobna spopasti s krizo, ki nastopi med družinskim srečanjem v Istanbulu. »Hči svojega očeta je in spoznava, česa je sposobna,« pravi Maggie Grace, ki jo igra. »V prvem filmu je bila še mlada in naivna; o resničnem svetu ni imela pojma,« dodaja Megaton. »A zgodilo se ji je nekaj neverjetnega, in povsem se je spremenila. Nikoli več noče biti nebogljena.«

Tudi Lenore se spreminja. Po Kimini ugrabitvi in ločitvi od novega moža se zdi, da se utegneta z Bryanom celo pobotati. »Njuna vez nenadoma postane zelo trdna, saj se Lenore prebija skozi trde čase,« razloži Neeson. »Na Bryana se lahko zanese in nasloni – in njun odnos spet raste.« Poleg tega je Lenore, podobno kot njena hči, od dogodkov v prvem filmu precej dozorela. »V prvem filmu ni bila pretirano simpatična,« poudarja Megaton. »Dobro se je oblačila, vedno je bila popolna. V nadaljevanju smo ji skušali vdahniti nekaj več človečnosti.«

Ob treh igralcih iz prvega filma spet skupaj je bil največji izziv najti igralca za novega zlikovca. Priznani karakterni igralec Rade Šerbedžija je nase prevzel vlogo, za katero Megaton zagotavlja, da je »vse prej kot tipični zlikovec, kakršnih smo vajeni. Murad Bryana zasleduje iz pomembnega in poštenega razloga: maščevati želi smrt svojega sina, ki ga je ubil Bryan.«

V nasprotju z večino filmskih zlobnežev si Murad torej ne želi vpliva ali denarja – in tudi ni kaj posebno izurjen: »Murad ni poklicni zločinec,« pravi Šerbedžija. »Ni bojevnik. A zastavil si je nalogo, da zadosti pravici in kaznuje Bryana.«

Sicer pa za igralce in ustvarjalce odločitev, da posnamejo nadaljevanje, ni bila prav nič lahka. Ugrabljena je predstavila nekaj svežega in v drugo so bili vsi odločeni, da v zgodbi Bryana Millsa najdejo nov zorni kot. »Ko sem prebral Lucov in Robertov scenarij,« se spominja Megaton, »sem zaslutil nove poti. Ne gre za zgolj še eno zgodbo o Bryanu Millsu; gre za zgodbo o družini in o očetu, ki jo skuša rešiti.«

Precej akcije v filmu se odvija v Istanbulu, ki ga je na filmskih platnih redko zaslediti. Za Neesona je bilo snemanje v mestu povsem nova izkušnja: »Istanbul je stičišče vzhoda in zahoda – prelepo mesto s prečudovitimi ljudmi,« pravi igralec, ki je snemal po neštetih mestih vsega sveta, a ga je Istanbul s svojimi znamenitostmi in zvoki najbolj prevzel.

O igralcih

Liam Neeson (Bryan Mills) je večkrat nagrajen igralec, ki je z vlogo Bryana Millsa spočel franšizo Ugrabljena in ustvaril novega akcijskega junaka. Film je bil povsem nova smer v Neesonovi karieri, in po njem je sprejel eksplozivne akcijske vloge v filmih The A-Team, Unknown in The Grey, poleg v teh pa smo ga videli v uspešnicah Clash of the Titans, Wrath of the Titans, The Next Three Days, Battleship in The Dark Knight Rises. Za upodobitev treh zelo različnih resničnih oseb je dobil več priznanj: v igri za oskarja, zlati globus in bafto je bil za vlogo Oskarja Schindlerja v Spielbergovi drami Schindler’s List; tri leta pozneje mu je vloga v biografski drami Michael Collins Neila Jordana prinesla nominacijo za zlati globus, nagrado časopisa Evening Standard ter pokal grofa Volpija na Beneškem festivalu; in leta 2004 je igral kontroverznega raziskovalca spolnosti Alfreda Kinseyja in bil v igri za zlati globus in nagrado Independent Spirit ter dobil nagrado filmskih kritikov Los Angelesa. Kariero je začel v gledališču v Belfastu in Dublinu ter drugod, filmski krst pa je doživel v Boormanovem epu Excalibur. Nato je zaigral v filmih The Bounty, The Mission, Lamb, Duet for One, A Prayer for the Dying, Suspect, The Good Mother in High Spirits, pri katerem je prvič sodeloval z Neilom Jordanom. Med ostalimi naslovi so še Darkman, Crossing the Line, Under Suspicion, Husbands and Wives, Ethan Frome, Nell, Rob Roy, Les Miserables, K-19: The Widowmaker, Gangs of New York, Love Actually, Kingdom of Heaven, Breakfast on Pluto, Star Wars – Episode I: The Phantom Menace, Chloe Atoma Egoyana, v franšizi The Chronicles of Narnia in Batman Begins, The Voyage of the Dawn Treader… Še vedno se vrača na gledališke odre.

Maggie Grace (Kim) je znova Bryanova hči Kim. Franšize ji niso neznane, saj je pred kratkim zaključila snemanje filma v dveh delih The Twilight Saga: Breaking Dawn. Letos je ob Guyu Pearceu igrala v akcijskem trilerju Lockout, sicer pa smo jo videli v The Experiment, The Jane Austen Book Club, Flying Lessons, Relative Insanity, Knight and Day in Faster. Najbolj znana je bržkone po vlogi Shannon Rutheford v revolucionarni TV nadaljevanki Lost.

Famke Janssen (Lenore) je pred kratkim debitirala kot režiserka s celovečercem Bringing Up Bobby z Millo Jovovich, Billom Pullmanom in Marcio Cross, ki ga je tudi spisala. Po filmu Ugrabljena iz leta 2008 je v glavnih vlogah nastopila v 100 Feet, The Chameleon in Down the Shore ob Jamesu Gandolfiniju. Kmalu začne snemati Hansel and Gretel: Witch Hunters. Videli smo jo v The Wackness ob Benu Kingsleyju, v treh uspešnicah iz franšize X-Men, v Turn the River, The Ten, The Treatment, Eulogy, Don't Say a Word, Made, House on Haunted Hill, The Faculty, Celebrity, The Gingerbread Man, City of Industry... Gostovala je v TV seriji Nip/Tuck, sicer pa je na Nizozemskem rojena lepotica nase prvič opozorila kot smrtonosna morilka v bondiadi GoldenEye.

Rade Šerbedžija (Murad) je eden najbolj znanih in cenjenih hrvaških igralcev, ki ima za seboj prek štirideset let kariere. Po študiju igre v Zagrebu in gledaliških vlogah se je podal v jugoslovanske filme in televizijsko produkcijo. Mednarodno javnost je nase opozoril leta 1988 v drami Hanna's War ob Ellen Burstyn, Donaldu Pleasanceu in Davidu Warnerju. Po razpadu Jugoslavije je igral v premnogih produkcijah iz zahodne Evrope in se preselil v ZDA, kjer je pustil pečat na Hollywoodu v filmih, kot so Mission: Impossible II, Eyes Wide Shut, Snatch, Shooter in Batman Begins. Z vlogo v Podeswovem filmu Fugitive Pieces si je prislužil vrsto nagrad in priznanj, na TV pa so ga hvalili za vlogo v šesti sezoni slovite nadaljevanke 24 s Kieferjem Sutherlandom. Nazadnje smo ga videli kot izdelovalca čarovniških palic v Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 in v eni od poglavitnih vlog v vojni drami In the Land of Blood and Honey Angeline Jolie.

O ustvarjalcih

Oliver Megaton (režiser) nosi ime po svojem rojstnem dnevu – 6. avgust 1965 je bil namreč dvajseta obletnica nad Hirošimo odvržene atomske bombe – in si tako nadel preroški vzdevek… pa čeprav se ni nikoli nameraval posvetiti akcijskim filmom. Bil je grafiti umetnik; s filmom se je začel ukvarjati po srečanju z modnim fotografom in režiserjem glasbenih video spotov Jean-Baptistom Mondinom. Preden se je v rodni Franciji posvetil televizijskim serijam (One Dance, One Song, Histoires d'objets in Les redoubtables), je režiral nekaj nagrajenih kratkih filmov. Celovečerni režijski krst je doživel z The Red Siren, ki je pritegnil pozornost Luca Bessona; ta mu je ponudil položaj režiserja pomožne ekipe pri akcijskem trilerju Hitman, nato pa mu je zaupal režijo akcijskega trilerja Transporter 3 z Jasonom Stathamom, ki je med filmi iz franšize prinesel največ dobička. Nato je posnel film Columbiana po scenariju Luca Bessona in Roberta Marka Kamena, ki sta spisala tudi Ugrabljena 2.

Luc Besson (scenarist, producent) je kariero pri filmu začel leta 1977 kot pomočnik režiserja v rodni Franciji in ZDA ter se kmalu prelevil v enega redkih francoskih režiserjev in producentov mednarodnih razsežnosti. Kot režiser je debitiral z The Last Battle, sledil mu je Subway z Isabelle Adjani in Christopherjem Lambertom ter z družbenim fenomenom The Big Blue. Nadaljnji filmi so le še utrdili njegov status med kritiki in bili priljubljeni doma in po svetu: La Femme Nikita, Leon: The Professional (med njima je posnel dokumentarec Atlantis, s katerim je opozoril na nujo, da zavarujemo okolje), eden najbolj donosnih francoskih filmov The Fifth Element (cezar za režijo) in The Messenger: The Story of Joan of Arc (nominacija za cezarja). Leta 2000 je bil najmlajši predsednik žirije v zgodovini filmskega festivala v Cannesu, nato pa se je pet let posvečal pretežno produciranju in ustanovil EuropaCorp, ki je odtlej postala ena najbolj pomembnih filmskih družb v Evropi. Leta 2005 se je vrnil k režiranju: Angel-A, njegov prvi risani film Arthur and the Invisibles po lastni knjigi, Arthur and the Revenge of Maltazard in Arthur 3: The War of the Two Worlds, ekranizacija priljubljenega Tardijevega stripa The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec in The Lady o nobelovki Aung San Suu Kyi. Besson je režiral tudi vrsto glasbenih video spotov ter oglasov; spisal je prek dvajset scenarijev, med njimi za serijo Taxi in film Ugrabljena – slednji je do takrat med vsemi francoskimi filmi v ZDA zaslužil daleč največ.

Robert Mark Kamen (scenarist) je, preden se je podal v Hollywood, doktoriral na Pensilvanski univerzi. Leta 1987 je prodal svoj prvi scenarij za Crossings; prvi film, dejansko posnet po njegovem scenariju, pa je bil kritiško priznani Taps. Njegov je tudi scenarij za uspešnico The Karate Kid, ki se je razmahnila v franšizo s tremi filmi – za vse tri je Kamen prispeval scenarij. Spisal ali pomagal je spisati scenarije za filme Gladiator, The Power of One, A Walk in the Clouds in Lethal Weapon 3. Do sredine devetdesetih se je uveljavil kot eden najbolj iskanih scenaristov v Hollywoodu: podpisal se je pod filme, kot sta The Devil's Own in The Fifth Element, z Bessonom pa je spisal še Leon: The Professional, The Transporter, Kiss of the Dragon, Transporter 2, Bandidas, Taken, Transporter 3 in Columbiana.

Komentarji

4.9. 2012 ob 15:39

Tole bo pa zelo dober film. Enka je bla po mojem eden najboljših trilerjev.

— Marko
13.9. 2012 ob 21:42

TO BO SIGURNO DOBER FILM,KER JE BILA ŽE ENKA PERFEKTNA. PO DOLGEM ČASU SPET NEKAJ DOBREGA V KOLOSEJU.LIAM NEESON JE CAR.

PA TUDI FILM DIVJAKI JE BAJE CARSKI,,TO MI JE SPOROČIL KOLEGA IZ VEGASA,NAŠ SLOVENČEK KI ŽIVI DOL IN GA JE GLEDAL PRED DVEMI TEDNI.

— BERTONI
14.9. 2012 ob 20:08

liam neeson je car :)!

— oiuyb
16.9. 2012 ob 22:43

Komaj čakam ogled tega filma, sem totalni fen prvega dela..menim, da bo v redu..pri prvem delu nisem preveč pričakoval in sem bil totalno navdušen....Šerbedžija je dobra izbira..

— Boštjan
18.9. 2012 ob 1:57

He killed our men, our brothers, and our sons. We will have our revenge. But instead of just killing his family, we're going to kidnap them...again. Then he can simply rescue his family and kill all of us...again.
C'mon, enka je bla dobra, čeprov se je na konc mal preveč spremenu v Rambota, ampak tole je pa čista kopija enke..še enkrat vse isto. H'wood še vedno ostaja brez idej.
In ja Boštjan, Šerbedžija igra ruskega negativca, genialno kako izvirna izbira.

— Didl
1.10. 2012 ob 17:09

Didl, to,da je nadaljevanje popolnoma enako kot enka lahko potrdiš šele po ogledu filma..kar se zgodbe tiče, Šerbedžija ne igra ruskega mafijca ampak albanskega mafijca ki se bo maščeval za svoje pobite sorodnike, kar je poplnoma realno in pričakovano nadaljevanje dogodkov opisanih v prvem delu..
pustimo se presenetiti..

— Boštjan
9.10. 2012 ob 18:16

Film sem si ogledal v kinu, in lahko potrdim da kar se tiče kvalitete ni niti približno enak kot enka..slaba kopija enke z klišejevskimi holivudskimi scenami..
film je totalno razočaranje..

— Boštjan
13.10. 2012 ob 20:17

mal je motece, ker so izbrali albansko mafijo...v prvem delu pa rece, da so iz Tripoljia (kar je Libiija)...tko da bi kako drugo mesto (npr. Tirana) blo mal bl primerno...;)

— CC
16.10. 2012 ob 16:02

@CC, kje ti v prvem delu slišiš da reče Tripolija? reče iz Tropoje, kar tudi je Albanija.
sam film je pa kar ok, definitivno je enka boljša, ampak je tudi dvojka za pogledat - lih tok je dobra, da mi ni bilo žal 5eur =)

— Ana
16.10. 2012 ob 16:52

Cc

Tudi v prvem delu govorijo albansko, bila je albanska mafija

— darko
17.10. 2012 ob 20:07

CC - kraj v prvem delu ni biu tripolij ampak tropoja (albanija)

— ah
21.10. 2012 ob 13:29

CC - že v prvem delu mafija prihaja iz Albanije.

— Jst
22.10. 2012 ob 0:30

hahahaha kaki tripoli, kaka libija ? , a nisi dobro bral ? v prvem delu rece, da je iz Tropoja ? Tropoje je pa mesto v severnem delu Albanije... mesto je leglo za take kriminalce ,kakor rece v prvem delu, kar je resnica... Tropoje je se vedno odrezano , mesto za kriminalce, ki se se vedno strogo ravnajo bese, krvnega mascevanja..

— Liam
22.10. 2012 ob 17:27

Toook zakon film!! Že enka je bla nenormalno huda! 2 je mal mn ampak useen huda:)

— Nina
27.10. 2012 ob 10:04

zelo zelo dober film. brez komentarja!!!!

— saso
28.10. 2012 ob 8:08

Zdi se mi da je on v sorodu z chuck norisom, drugač pa family guy verzija je bolša ;)

— fighter

Tvoj komentar

Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z zvezdica.

Preostali znaki: 4000

S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.