Nika
Glavna junakinja filma je Nika, šestnajstletno dekle, ki obožuje dirkanje z gokarti. Za ta šport jo je navdušil njen oče, ki se je ponesrečil z avtomobilom, zdaj pa za njo skrbi mama Mojca. Nika je z njo v sporu zato, ker ji ne dovoli, da bi še naprej trenirala karting. Preveč jo je namreč strah, da bi po tem, ko je izgubila moža, ostala še brez hčerke. Toda mamina prepoved doseže ravno nasprotni učinek od želenega.
Film o neustavljivi najstnici Niki je na 19. filmskem festivalu v Motovunu prepričal hrvaško občinstvo in prejel nagrado za najboljši mladinski film. Gledalci so film nagradili z ovacijami, posebna mladinska žirija festivala pa je filmu dodelila glavno nagrado v kategoriji mladinskih filmov.
Režiser Slobodan Maksimović je po podelitvi povedal: «Če vam nagrado dodeli mladinska žirija, je to zlata vreden občutek. Vesel sem, da so gledalci uživali v filmu, ploskali, navijali in glasno komentirali. Tako vzdušje doživiš le ob iskrenih, mladih ljudeh.«
Drugi film režiserja Slobodana Maksimovića (Hvala za Sunderland, 2012) je nastal pod okriljem Nora production group, produkcijske hiše leta (SOF 2016), ki je ustvarila znane televizijske oglase (tudi legendarne Dobre vile) ter uspešen generacijski film Jebiga. Nika je nastala v koprodukciji RTV Slovenija, film pa je sofinanciral tudi Slovenski filmski center.
Film Nika, ki so ga navdihnile uspešne slovenske dirkačice, v ospredje postavlja žensko junakinjo, saj je karting eden redkih športov, v katerem moški in ženske tekmujejo med seboj. Film, posnet na slovenski obali v 28-tih snemalnih dneh, vključuje atraktivne prizore dirkanja ter urbane primorske lokacije.
Scenarij je režiser spisal v sodelovanju z Matjažem Pikalom. Niko je prepričljivo odigrala Ylenia Mahnič, 17-letna dijakinja Gimnazije Koper, ki se je prvič preizkusila v igranju v filmu. Njeno igralsko družino sestavljajo Marjuta Slamič (mama), Sebastijan Cavazza (oče) in Benjamin Krnetić (simpatija), ob njih pa še Borut Veselko, Gojmir Lešnjak Gojc, Gašper Tič...
Eden od adutov generacijskega filma Nika je tudi glasba, ki je delo Petra Dekleve in Mihe Guština - Guštija, v filmu pa se pojavijo tudi skladbe Dubioze Kolektiva, Lačnega Franza, Koala Voice, Dandelion Children, Prismojenih profesorjev bluesa, Rudija Bučarja in Guštija.
Film bo v Sloveniji prvič na ogled na Festivalu slovenskega filma v Portorožu, v slovenske kino dvorane pa prihaja oktobra 2016.
Komentarji
To gleda?
Film zares super,končno spet en dober slovenski film. Čeprav je film mladinski,ga priporočam tako staršem kot najstnikom. To sem moral napisati ker sem včeraj bral komentar v reviji vikend,da po obisku kinodvoran film izgleda ni prepričal gledalcev. To pa zato ker mislimo,še en kr neki slovenski film. Zares se mi zdi škoda,da ni bil film bolje predstavljen preko medijev.
Hm, je za pogledat...
Carski film za najstnike in odrasle. Kdor rad gleda slovenske filme naj si izbere Niko.PRIPOROČAM
Igralci in igralke v Sloveniji so brez karakterja in karizme, zato v SLO nikoli ni bilo in verjetno tudi nikoli ne bo dobrih filmov.
Gledališki igralci, ki poizkušajo posneti film.
GREMO V KINO GLEDATI SLOVENSKE FILME, NIKA JE DOBER FILM, NI KOT FILMI NA KOMERCIALNIH TELEVIZIJAH!
Presenetljivo... film me je navdušil. Priporocam ogled najstnikom in njihovim starsem:-)
Tvoj komentar
Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z .
S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.
Odličen film!