Kolosej
Film distribucije Blitz Film & Video Distribution

Need for Speed: Želja po hitrosti

akcijska kriminalka
Podnapisi
Na sporedu od: 20.3.2014, Kolosej Ljubljana
2h 10min / 130min
Leto: 2014
Država: ZDA
Jezik: angleščina
Scenarij: George Gatins po zgodbi Johna Gatinsa
Režija: Scott Waugh
V filmski adaptaciji kultne računalniške igrice spoznamo vročekrvnega ljubitelja hitrosti Tobeyja, ki je po krivici pristal v zaporu. Ko ga izpustijo, se želi maščevati bogatemu bivšemu partnerju Dinu, ki ga je izdal in z objestno vožnjo povzročil tragično smrt prijatelja. Račune želi poravnati na divji dirki preko ZDA, toda Dino izve za njegove načrte in na njegovo glavo razpiše bogato denarno nagrado. Hitrostna preizkušnja se sprevrže v neusmiljen avtomobilski obračun na življenje in smrt, kjer vozniki ne smejo pokazati strahu ali usmiljenja.

Vedno se vrneš… nikogar ne pustiš za seboj.

Film, ki z neizprosnimi podobami obuja dobo sijajnih filmov iz šestdesetih in sedemdesetih o avtomobilih, poudarja pomembnost avtomobila in neskončnih cest iz ameriške cestne kulture ter svobode in individualizma, ki ju ta ponuja. Je zgodba o časti, prijateljstvu in zvestobi; zgodba o s testosteronom prežetem popotovanju človeka, ki išče maščevanje in, na koncu, odrešitev.

Marshall (Aaron Paul) upravlja družinsko mehanično delavnico in ob koncih tedna s kolegi tekmuje na nelegalnih pouličnih dirkah; življenje je čudovito. A ko se znajde za zapahi za zločin, ki ga ni zagrešil, se njegov svet obrne na glavo. V zaporu dve leti premleva zgolj eno: kako se maščevati. To sicer morda ni v skladu z načeli, ki se jih je vedno držal, a je vseeno odločen, da uniči svoje sovražnike – pa naj stane, kar hoče.

EA Entertainment (oddelek podjetja Electronic Arts) je leta 1994 izdalo dirkaško video igrico The Need for Speed, v kateri se uporabnik prelevi v aktivnega udeleženca dirke po ulicah; igrica je v hipu pridobila privržence in se razbohotila v serijo čedalje bolj priljubljenih dirkaških igric ter tako postala najbolj uspešna serija video igric na svetu in ena najbolj uspešnih video franšiz vseh časov. Izdali so jo v 22 jezikih v 60 državah in prodali prek v 150 milijonov izvodih, kar je navrglo več kot 4 milijarde dolarjev.

Film na podlagi istoimenske dirkaške video igrice prežemata svoboda in vznemirjenje igrice, ki se zdaj odvija v »resničnem svetu«, pri tem pa na velikih platnih še poudarja napetost in avtentičnost. Kajti ko so pri EA začeli razmišljati o filmski priredbi, niso čakali na scenarij, temveč zavihali rokave in sami poiskali mojstre v industriji, ki bi znali njihov koncept prenesti na velika platna; v hipu so se ujeli s scenaristom Johnom Gatinsom in njegovim bratom Georgeom, ki imata lastno mehanično delavnico nedaleč od Los Angelesa, kjer obnavljata stare avtomobile…

Pod režijsko taktirko Scotta Waugha igrajo Aaron Paul, Dominic Cooper, Imogen Poots, Ramon Rodriguez, Rami Malek, Scott Mescudi, Dakota Johnson, Harrison Gilbertson in Michael Keaton. Scenarij je po zgodbi, ki jo je na podlagi serije video igric podjetja Electronic Arts spisal z bratom Johnom, prispeval George Gatins; producirali so Patrick O’Brien, John Gatins in Mark Sourian, izza kamer pa so sodelovali še direktor fotografije Shane Hurlbut, scenograf Jon Hutman, kostumografinja Ellen Mirojnick ter Paul Rubell, ki je Waughu pomagal pri montaži.

O igralcih

Aaron Paul (Tobey Marshall) je za stransko vlogo v seriji Breaking Bad prejel dva emmyja; pred kratkim je zaključil snemanje filma Exodus Ridleyja Scotta in A Long Way Down, videli pa smo ga v Smashed, Mission Impossible III, Decoding Annie Parker, The Last House on the Left in v seriji Big Love.

Dominic Cooper (Dino Brewster) je na velikih platnih igral v The Devil’s Double, The Duchess, Summer in February, Captain America: The First Avenger, An Education, Tamara Drewe in Mamma Mia! , na TV pa med drugimi v seriji Sense and Sensibility in TV filmu Freefall. Na male zaslone prihaja z miniseriji Fleming o avtorju slovitega Bonda, zaključil pa je že snemanje celovečerca Dracula Year Zero.

Imogen Poots (Julia Maddon) je nedavno zaključila snemanje Bogdanovichevega Squirrels to the Nuts in v kina prihaja v That Awkward Moment, The Knight of Cups, Filth, All Is By My Side in A Long Way Down. Prebila se je v kritiško priznani drami 28 Weeks Later in nadaljevala s filmi Fright Night, Jane Eyre, Chatroom, Centurion, Solitary Man, Me and Orson Welles, Comes a Bright Day, A Late Quartet, The Look of Love… Na TV je igrala v Miss Austen Regrets, Bouquet of Barbed Wire, Christopher and His Kind.

Ramon Rodriguez (Joe Peck) trenutno snema serijo Gang Related, sicer pa je kariero začel v oglasih za Nike, ki so mu prinesli gostujoče vloge v serijah, kot sta Law and Order: SVU in Rescue Me. Igral je v celovečercih Pride and Glory, Surfer, Dude, Bella, Transformers: Revenge of the Fallen, The Taking of Pelham 123, Battle: Los Angeles… in v seriji The Wire. Z Rosie Perez piše scenarij za Only for My Son, ki ga namerava tudi režirati in producirati.

Michael Keaton (monarh) je nase opozoril v komediji Night Shift, nadaljeval v Mr. Mom, Johnny Dangerously in Dream Team ter kritike navdušil v Clean and Sober in Burtonovem Beetlejuice; z Burtonom je posnel še uspešnici Batman in Batman Returns. Igral je v TV filmu Live from Baghdad (nominacija za zlati globus), v celovečercih Game Six, Post Grad, The Other Guys… in glas posodil liku v Toy Story 3. Nedavno je zaključil snemanje celovečercev The Last Time, Penthouse North in Robocop ter miniserije The Company. Trenutno snema Birdman. Režijski krst je prestal z dramo The Merry Gentleman, v kateri tudi igra.

Rami Malek (Finn) je igral v Short Term 12, Twilight: Breaking Dawn Part 2, Night at the Museum, Night at the Museum: Battle of the Smithsonian , The Pacific, The Master, Ain’t Them Bodies Saints in Oldboy. Začel je v gledališču in nato dobil vlogo v seriji The Gilmore Girls. Sledile so serije Over There, Medium, The War at Home, 24 in Alcatraz J.J.-ja Abramsa, s katerim spet sodeluje pri seriji Believe, ki jo je ustvaril Alfonso Cuarón.

Scott Mescudi (Benny) je nadarjen reper, kantavtor, kitarist, glasbeni producent in igralec, znan pod imenom KiD CuDi. Njegova uspešnica Day N Nite je pritegnila pozornost Kanyeja Westa, s katerim je kmalu začel sodelovati. Njegov album prvenec Man on the Moon: The End of Day je podiral uveljavljene glasbene koncepte in se do danes prodal v prek 4,6 milijonov izvodih. Na drugem albumu, Man on the Moon II: The Legend of Mr. Rager, je sodelovala cela četa uveljavljenih izvajalcev in producentov (Kanye West, Mary J. Blige, GLC, Emile, Plain Pat, Diplo, Dot Da Genius…), prav tako na tretjem, Indicud. Igralsko kariero je začel v seriji How to Make It in America ter v celovečercu Goodbye World. Na velika platna že prihaja v Two Night Stand.

O ustvarjalcih

Scott Waugh (režiser, izvršni producent, montaža) je po študiju takoj začel delati kot producent, režiser, montažer, snemalec in kaskader. S poslovnim partnerjem Mouseom McCoyem ima studio Bandito Brothers, prek katerega producira napeto akcijsko vsebino (Step Into Liquid, Dust to Glory, Waiting for Lightning…). Kot kaskader je sodeloval z režiserji, kot so Michael Mann, Steven Spielberg in Oliver Stone; tri leta je bil predsednik sindikata kaskaderjev, ki je pod njegovim vodstvom prejel tri zaporedne emmyje za vodenje kaskaderjev. Kot režiser propagandnih filmov je cenjen zaradi sposobnosti, da sredi neverjetne akcije zajame človeške zgodbe. Delal je s tremi od petih ameriških vojaških vej, sodeloval s podjetjem Electronic Arts pri njihovih video igricah Battlefield 3 in Medal of Honor ter z uveljavljenimi znamkami, kot so Ford, Mountain Dew, BFGoodrich, NASCAR in NHL. Njegov celovečerni prvenec Act of Valor je po svetu navrgel prek 80 milijonov dolarjev.

John Gatins (producent, zgodba) je kariero začel kot igralec v Witchboard 2 in Leprechaun 3, nato spisal scenarij za Smells Like Teen Suicide in brez omembe v špici sodeloval pri piljenju scenarija za Varsity Blues. Lotil se je scenarija o pilotu alkoholiku, a ga opustil, ker je bilo treba tudi kaj zaslužiti. Spisal je scenarij za Hardball s Keanujem Reevesom in Coach Carter s Samuelom Jacksonom, nato pa za DreamWorks spisal in režiral Dreamers. Pri DreamWorks so si od njega želeli še kakšen film in navdušeno sprejeli zamisel za zgodbo o pilotu alkoholiku – scenarij za film pod naslovom Flight z Denzelom Washingtonom je Gatinsu prinesel nominaciji za oskarja in za nagrado Ceha scenaristov. A še preden je ta film ugledal platna po svetu, je Spielberg Gatinsa prosil, naj popravi scenarij na podlagi zgodbe Richarda Mathesona Steel. Scenarij je postal film Real Steel, v katerem se Gatins pojavi kot psihopat z mohawk frizuro.

George Gatins (scenarij, zgodba) je po študiju nekaj let preždel v modnem poslu in igral bobne v nekaj skupinah, potem pa v Hollywoodu začel kot producent.To je njegov prvi scenaristični podvig.

Komentarji

8.3. 2014 ob 12:26

zakaj ni na 14.3 v kinu ??? :(

— jan
21.3. 2014 ob 18:40 zvezdica

Need for Speed: Želja po hitrosti je novi film, posnet po uspešni istoimenski video igri. V filmu igra Aaron Paul iz serije Kriva pota, Dominic Cooper, Imogen Poots in številni drugi.

Sprijaznimo se; še nikoli nismo dobili filma, posnetega po video igri, ki je bil dejansko dober, zato nisem imel ravno velikih pričakovanj za ta film in ker sem videl vse slabe kritike na internetu, sem šel v kino z zelo, zelo nizkimi pričakovanji. Ampak moram priznati, da sem v filmu v bistvu zelo užival.

Res je, kot pravi večina kritikov, da večje število stvari v filmu nima nikakršnega smisla in da ima film veliko težav, ampak zdi se mi, da ta film ni namenjen temu, da bi moralo biti vse smiselno. Ta film je namenjen izključno brezglavi zabavi, da si lahko ljudje za dve uri izklopijo možgane in uživajo v filmu, kar sam tudi sem.

Film se morda na začetku in v sredini za malenkost vleče in zdi se mi, da bi lahko bil najmanj 15 minut krajši, saj se mi zdi, da je 2 uri in 10 minut malo preveč za dirkaški film.

Ampak kar pa moram pohvaliti v filmu, so izvrstno posneti avtomobilski pregoni, odlični zvočni efekti in uporaba praktičnih efektov. V filmu je bilo presenetljivo malo vizualnih učinkov, kar me je res presenetilo. Vse avtomobilske nesreče in akrobacije so bile izvedene praktično, kar se mi zdi za takšne vrste film izvrstno.

Aaron Paul je bil po mojem mnenju odličen v filmu. Pred ogledom se mi je zdelo, da ga bom videl v luči njegovega lika iz serije Kriva pota, s katero je zaslovel, ampak ne. Bil je popolnoma drug lik, s katerim se gledalci lahko povežejo in jim je mar zanj.
Ostali igralci so bili tudi zelo dobri. Ne bom opisoval vsakega posebej, saj ni bilo na njih nič tako posebnega. Samo povem, da so bili v svoji vlogi prepričljivi in me niso dolgočasili.

Konec koncev, če ste oboževalci igre Need for Speed, vam film iskreno priporočam in se mi zdi, da boste v filmu našli veliko zabave, saj dobiš v določenih scenah občutek, kot bi igral video igro. Sam nisem ravno velik oboževalec igre, ampak sem v filmu vseeno užival in bi si ga rad ogledal ponovno.

Končna ocena film: 7/10

— Matic Valentan
26.3. 2014 ob 11:23

zuttz

— t
13.5. 2014 ob 18:00

katastrofa od filma...

— domi
25.5. 2014 ob 7:03

Katastrofa...

— Dejan
13.7. 2014 ob 3:14

Čisti guilty pleasure. FIlm sicer ni nekaj dober, je pa solidna popkorn zabava.

— Filip
6.8. 2015 ob 15:58

Naj bol zakon film ever: Top avti top zgodba res dobro narjeno svaka čast :)

— Gapi

Tvoj komentar

Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z zvezdica.

Preostali znaki: 4000

S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.