Marija milosti polna
Zgodba
17-letno dekle zbeži iz zadušljivega kolumbijskega mesteca in izbere povsem neznano prihodnost. V filmskem prvencu Joshue Marstona "Marija milosti polna" se odpravimo na napeto in nepredvidljivo popotovanje s pogumno, uporniško in odločno junakinjo. Njena dejanja jo pripeljejo na prag novega življenja, življenja, ki ga zaznamuje tisto, kar Maria izbira in ne tisto, kar zavrača. V ospredju sta pogum in milina. "Marija milosti polna" ni resnična zgodba, a takšna zgodba je vsakdanjost.
Maria Alvarez (Catalina Sandino Moreno) je odraščala v podeželskem mestecu na severu Bogote, kjer živi v skromni hiši s svojo materjo, sestro in nečakom. Vsako jutro se še pred zoro z avtobusom odpelje v predmestje, kjer skupaj s svojo najboljšo prijateljico Blanco (Yenny Paola Vega) opravlja dolgočasno delo na plantaži vrtnic. Nekega dne Marii v službi ni dovoljeno iti na stranišče in po hudem prepiru da odpoved. Zdaj je brezposelna in obenem noseča. Juan, njen fant, bi se z njo sicer poročil, saj se to spodobi, a to Marii ne zadostuje. Njeno upanje je samozavestni Franklin (Jhon Alex Toro), ki je s svojim oblačenjem in šarmantnostjo pravo nasprotje Juanu in drugim domačinom. Mario privabi z besedami o izvrstni službi, ki vključuje potovanja. Gre za prenašalko heroina. Odločilen je denar in sicer do 5.000 dolarjev za en prenos. Maria spozna pretkanega Javierja (Jaime Osorio Gómez), ki jo zvabi v posel. Prenašalka drog Lucy (Guilied López) jo pripravi na prenos in posvari, da bi bil zanjo usoden že razpad ene same pilule v telesu. S 62 pilulami v sebi Maria odkrije, da z njo v Ameriko potujejo tudi prijateljica Blanca, Lucy in četrta prenašalka drog. Med letom Lucy postane slabo, saj naj bi se ji v želodcu odprla pilula, ki jo počasi zastruplja. Situacija se še poslabša, ko v Ameriki aretirajo četrto prenašalko. Maria in Blanca se kmalu znajdeta v utesnjeni motelski sobi v New Jerseyju, kjer pod nadzorom silakov bljuvata kapsule z drogo. Lucyjino stanje je vse slabše. Naslednje jutro jo Maria najde mrtvo, moška pa izgineta. Z Blanco pobegneta, v velikem mestu pa sta njuno edino upanje ime in naslov Lucyjine sestre Carle (Patricia Rae). Zdaj sta na preizkusu Mariina moč in pogum. S svojim nagonom, razumom in milino se lahko prebije na prava pota, v novo življenje.
Cinemania group in HBO Films predstavlja celovečerec "Marija milosti polna" scenarista in režiserja Joshue Marstona ter producenta Paula Mezeyja. V glavni vlogi navdušuje Catalina Sandino Moreno, družbo pa ji delajo Yenny Paola Vega, Guilied López, Jhon Alex Toro in Patricia Rae. "Marija milosti polna" je lani na filmskem festivalu Sundance prejel nagrado Dramatic Audience, na berlinskem filmskem festivalu pa nagrado Alfreda Bauerja za najboljši režiserski prvenec ter srebrnega medveda za najboljšo igralko.
O produkciji
Režiserski prvenec Joshue Marstona ni resnična zgodba, je pa odličen prikaz življenja posameznika. Mario Alvarez vodi od plantaže rož do newyorških ulic. Gre za zgodbo tveganja, odločnosti in preživetja. Prikazuje svet, ki je večini izmed nas neznanka. V središču dogajanja je Maria, zapletena mladenka v zapletenem okolju. Tudi junakinja sama ne ve, kam jo vodi pot, vsi pa z njo sočustvujemo. V svoji prvi filmski vlogi je Catalina Sandino Moreno izredno prepričljiva, do potankosti so prikazane Mariine vrline, slabosti in nasprotja. Režiser je v svojem projektu združil številne njemu od nekdaj zanimive teme, med drugim so ga zanimale druge kulture ter izkušnje priseljencev v Ameriki. V njegovi soseščini, okolici Brooklyna, je veliko priseljencev iz Kolumbije, obenem pa je pozorno sledil ameriški politiki in preučil dolgoletno državljansko vojno. "Kot ustvarjalec filma skušam najti zanimive ljudi, kraje in zgodbe, nato pa prisluhnem. "Z antropološkim pristopom sem pričel ustvarjati filme in želim pripovedovati zgodbe". Marstonu so Kolumbijci prikazali življenje, ki so ga pustili za seboj, in svoje življenje v Ameriki. Nekega dne je govoril z žensko, ki je pogoltnila kapsule heroina in jih prenesla v Ameriko, kjer so jo aretirali. Prenašanje drog je bila tema že v preteklosti, to pa je bilo režiserjevo osebno srečanje s skritim svetom. "Takšne zgodbe še nisem slišal, nikakor pa ne od nekoga, ki jo je dejansko doživel. To je bil glavni navdih za celovečerec. Prikazati, kako je biti prenašalka drog in s stališča prenašalke same. Skušati razumeti, zakaj se nekdo spusti v kaj takega."
Igralska zasedba
Catalina Sandino Moreno (Maria)
Catalina Sandino Moreno se je rodila leta 1981 v kolumbijski Bogoti.
Že zelo zgodaj jo je privabilo gledališče. Leta 1997 se je vpisala na gledališko
akademijo Ruben Di Pietro. Med študijem je igrala v številnih produkcijah,
med drugim v "Acuerdo para Cambiar de Casa" Griselde Gambaro, "The Dark Room"
Tennesseeja Williamsa in "Laughing Wild" Christopherja Duranga. Po svojem
filmskem prvencu "Marija milosti polna" se je preselila v New York, kjer
je obiskovala The Lee Strasberg Institute. Pred kratkim je doživela svoj
newyorški gledališki prvenec in sicer v produkciji Shakespeareove tragedije
"King John".
Yenny Paola Vega (Blanca)
Yenny Paola Vega prav tako prihaja iz Bogote, vlogo Blance pa si je priigrala
že med obiskovanjem gimnazije Rodrigo Lara Bonilla. Njena želja je postati
vzgojiteljica.
Guilied López (Lucy)
Guilied López je svoje igralske sposobnosti izpopolnila na številnih
delavnicah. V Kolumbiji je navdušili v številnih gledaliških produkcijah,
kot sta "Yerma" Federica Garcie Lorce in "The Trojans" Jeana Paula Sartra.
Med letoma 1997 in 2003 je v domovini zaigrala v devetih televizijskih serijah.
Njen najnovejši celovečerec je "Emerald Cowboy" režiserjev Eishyja Hayate
in Andrewja Moline.
Jhon Alex Toro (Franklin)
V Pereiri leta 1970 rojen igralec je na mednarodnem filmskem festivalu
v Cartageni prejel nagrado India Catalina za najboljšega igralca za vlogo
v uspešni drami "The First Night" Luisa Alberta Restrepa. Navdušil je še
v celovečercu "Mal de amor" (1998) Jorgea Echeverryja in "El gato escaldaldo
le teme a la piel fría" (1999) Cristine López. Na odru je zaigral v produkcijah
"Enséñame a vivir", "La Mandrágora", "Frankenstein", "Una noche en
Venecia", "Edípo Rey, Demonios", "La Vie Parisiène" in "Las Convulsiones".
Med njegove kolumbijske televizijske serije sodijo "Cartas a Harrison", "Cazados",
"Francisco El Matemático", "Amores como el nuestro" in "Marido y Mujer".
Patricia Rae (Carla)
Pred kratkim je odigrala vlogo v grozljivki Chrisa Fisherja "Nightstalker",
ki se je zavrtel na filmskem festivalu Sundance leta 2003. Na filmskih platnih
smo jo videli še v filmih Swimfan in D.O.T. Zaigrala je v številnih televizijskih
serijah in komedijah, med drugim v "Malcolm in the Middle", "Resurrection
Blvd.", "Law & Order CI", "Law & Order SVU", "Third Watch" in "New
York News". Med njene gledališke projekte sodijo "Under Construction, The
Making of Patricia Rae" Roberta Covarrubiasa, ""Zoraida", "Mickey & Roger",
""Late One Sunday Night", "Latin Lives", "Façade", "Does a Tiger Wear a Necktie"
in "The Seagull". Bila je scenaristka in igralka v newyorški SalSoul Comedy
Troupe.
Filmska ekipa
Joshua Marston (scenarist/režiser)
Joshua Marston se je rodil v južni Kaliforniji in študiral družbene vede
na U.C. Berkeley. V Parizu je delal za Life Magazine in ABC News, nato pa
je eno leto v Pragi poučeval angleščino. V Chicagu je zaključil magisterij
na področju političnih ved, v New Yorku pa na področju ustvarjanja filmov.
Režiral je številne nagrajene kratke filme, med drugim "Bus to Queens", "Voice
of an Angel" in "Trifecta". "Marija milosti polna" je njegov prvi celovečerec.
Komentarji
Res pretresljiv film o življenju, tveganju, strahu in svobodi. Vredno ogleda!
lep komenter KAtje vendar če pogledamo naslov vidimoi nekašno bruatlnost , ki nas mine ogleda! Kaj menite o tem naslovi!? In ali bi si NE vernik ogledal tak film?
ja sej nima fore s tem.
'Tile zavojčki vsebujejo heroin. Vsak izmed njih tehta 10 gramov. Vsak izmed njih je dolg 4.2 centimetra in širok 1.4 centimetra. In vsi so na poti v New York, v trebuhu sedemnajstletnega dekleta.' Leta 1981 rojena Catalina Sandino Moreno, sicer prva kolumbijska igralka, ki je snela nominacijo za oskarja, je Maria Alvarez. Tiha, mirna in kljub temu uporniška najstnica, ki se odloči za dejanje stoletja. Za stalno prakso kolumbijskih mamilaških kartelov, ki v njen trebušček nafilajo kakšnih petdeset zavojčkov kokaina, ji obljubijo lepo vsoto denarja in jo s ponarejenimi dokumenti pošljejo v New York, kjer jo bosta čakala njihova mafijska sodelavca. Kjer jo bo čakala najnapornejša velika potreba v življenju, najhujše kakanje doslej. Napenjanje, pri katerem bo treba posrati vseh 50 zavojčkov in jih umiti z milom ter zobno pasto, saj mafija kot veste na mara smradu. In Maria Alvarez sprejme nalogo, svojo misijo nemogoče, svojo možnost za boljši jutri. V Kolumbiji namreč nima prihodnosti, Amerika pa je v njeni glavi še vedno dežela sanj. Še posebej, ker je ravnokar izgubila službo in fanta ter ugotovila, da je v drugem mesecu nosečnosti. Šokantna, izjemno prepričljiva, zelo realna in dobro narejena socialna drama, ki se kot za šalo dvigne nad sivo povprečje in ostane v gledalčevem srcu.
Film se odlikuje po pogumu mlade ženske, ki sama izbira svojo življensko pot. Fasciniram me je njen pogum, odločnost in istočasno milina in sočutnost, ne glede na krutost in resničnost dogodkov. Rdečo nit je čutiti do konca in tako ohranja pozornost in zbranost gledalca. Moja ocena 9/10. Film vreden ogleda za vse genaracij.
film sem si danes pogledala. Je fajn. Všeč mi je, ker je špansko govoreč. moti me samo to, ker nima dobro začrtanega konca. in kaj, je potem živela naprej s socialno podporo? kje? noseča, brez službe, v tuji državi, z malo denarje, ker je 2500 dolarjev dala neznancem za pogrem kao prijateljice? no to me moti, da ne vem, kaj se je potem z njo zgodilo.
Ta film si jutri ogledamo s šolo.....beda.
Tvoj komentar
Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z .
S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.
Pretresljiv, šokanten, brutalen, resničen film. Film, ki te ne pusti ravnodušnega. Je zgodba, ki jo piše življenje v Latinski Ameriki. Zgodba, ki se dogaja vsak dan, zgodba, o kakršni poslušamo pri poročilih, a se nas nekako ne dotakne. Ko pa vidiš ta film, te zadane naravnost v srce. Zaveš se, da si pravzaprav lahko zelo srečen, da živiš na tem koncu sveta in predvsem, da ti je dobro postlano. Čeprav se podobna zgodba morda odvija za sosednjimi vrati - a ti nisi vključen. Skratka, vredno ogleda.