Macbeth
Sodobna priredba klasične Shakespearjeve tragedije, v kateri se v vlogi Macbetha in njegove soproge vživita Michael Fassbender in Marion Cotillard.
Macbeth, zvesti general vojske kralja Duncana, v silovitih bojih pri Ellonu na Škotskem porazi Macdonwalda, izdajalca in voditelja uporniških sil. Po bitki skupaj s sovojakom Banquom naletita na tri ženske, ki Macbethu prerokujejo, da bo postal kralj. Vojaka sprva ne verjameta vznemirljivim napovedim. V oddaljenem Invernessu Lady Macbeth po dolgih letih moževe odsotnosti še vedno žaluje za izgubo njunega edinega otroka. Novica o nenavadni prerokbi v njenih mislih zaseje seme vznemirljive ideje in načrtovati začne umor kralja Duncana, da bi skupaj z možem lahko zasedla prestol.
Macbeth je zgodba o neustrašnem bojevniku in navdihujočem vodji, ki ga ugonobita ambicioznost in poželenje. Vznemirljiva interpretacija dramatične resničnosti nekega časa in na novo osmišljeni vojni časi, kakršne doživlja eden od Shakespearovih najbolj slovitih in sočustvovanja vrednih likov; zgodba o strasti, ki uničuje vse pred seboj, in častihlepnosti sredi razdejane škotske pokrajine.
Med vsemi Shakespearovimi klasičnimi deli je Macbeth prav gotovo najbolj slavno. V več kot 400 letih po prvi objavi je vsekakor eno tistih, ki so ga priredili največkrat, ga redno uprizarjajo na gledaliških odrih in ga vedno znova na novo osmišljajo na TV in filmskih platnih. Tragična zgodba škotskega generala, ki ga preganjata lastna častihlepnost in prerokba, da nekoč postane kralj Škotske, že dolgo navdušuje igralce, režiserje in občinstvo; na velikih platnih so ga obudili režiserji, kot sta Orson Welles in Roman Polanski.
Novo inačico je po scenariju Jacoba Koskoffa, Todda Louisa in Michaela Lesslieja režiral Justin Kurzel, in v njej igrajo oskarjevi nominiranec Michael Fassbender, oskarjeva nagrajenka Marion Cotillard, Paddy Considine, David Thewlis, Sean Harris, Jack Reynor in Elizabeth Debicki. Producirajo oskarjevca Iain Canning in Emile Sherman (See-Saw Films) ter Laura Hastings-Smith.
Za kamero so sodelovali še direktor fotografije Adam Arkapaw, scenografinja Fiona Crombie in z oskarjem nagrajena kostumografinja Jacqueline Durran; vsi sodelujoči upajo, da bo ta temačna verzija opogumila nove generacije, da posvojijo Shakespearovo tragično zgodbo. Kot pravi producentka Canningova, so hoteli podati zgodbo, »ki bo delovala resnično in kot nekaj, kar se lahko zgodi tu in zdaj. Ti liki bi lahko živeli tudi danes in počeli vse te grozote; res nismo želeli gledalcem zbuditi občutka, da gledajo ponovitev, ki bi jo lahko videli kjer koli drugje,.«
O igralcih
Michael Fassbender (Macbeth) je nase opozoril v 300 Franka Millerja in nato igral v Fish Tank, Inglourious Basterds in Hunger (za slednjega je prejel nagrado Britanskega neodvisnega filma). Videli smo ga v X-Men: First Class in X-Men: Days of Future Past, Prometheus, A Dangerous Method, Shame (nominaciji za zlati globus in bafto), 12 Years A Slave (nominacije za oskarja, zlati globus in bafto), Jane Eyre, Haywire, The Counselor in Frank.
Na velika platna prihaja v Slow West v režiji Johna Macleana, ki ga Fassbender tudi izvršno producira. Izvršno je produciral že Macleanov z bafto nagrajeni kratki film Pitch Black Heist, v katerem je prav tako igral.
Marion Cotillard (lady Macbeth) bo letos debitirala na newyorških gledaliških odrih v dramatičnem oratoriju Joan of Arc at the Stake, sicer pa jo bomo videli v celovečerni priredbi video igrice Assassin's Creed.
Z glavno vlogo v biografiji Edith Piaf La vie en rose je postala druga francoska igralka, ki je prejela oskarja, in prva, ki je kipec dobila za vlogo v francoščini. Zanjo je prejela tudi bafto, zlati globus in cezarja ter se potegovala za nagradi Ceha filmskih igralcev in po izboru kritikov. Za oskarja se je nazadnje potegovala z vlogo v Deux jours, une nuit; pred tem smo jo videli v De rouille et d'os (nominacije za bafto, zlati globus, cezarja, nagrado Ceha filmskih igralcev…) po priznani knjigi črtic Craiga Davidsona, v franšizi Taxi Luca Bessona, v Jeux d'enfants, Big Fish Tima Burtona, Un long dimanche de fiançailles (prva nominacija za cezarja), A Good Year, Public Enemies, Nine (nominacija za zlati globus in nagrado po izboru kritikov), Inception in The Dark Knight Rises Christopherja Nolana, Midnight in Paris Woodyja Allena, Contagion Stevena Soderbergha, Little White Lies in Blood Ties Guillauma Canta, The Immigrant…
Leta 2010 so ji za njen prispevek k bogatenju francoske kulture podelili naziv vitezinje umetniškega reda.
Paddy Considine (Banquo) je med tečajem dramske igre z bodočim režiserjem Shanom Meadowsom ustanovil glasbeno skupino She Talks to Angels, v kateri je igral bobne. Z njim je po študiju posnel kratki film Three Tears For Jimmy Prophet in nato dobil vlogi v njegovem celovečercu A Room for Romeo Brass in v Last Resort Pawla Pawlikowskega; sledili so In America Jima Sheridana, 24 Hour Party People, Cinderella Man Rona Howarda, Hot Fuzz, The Bourne Ultimatum, Red Riding 1980 in My Summer Of Love, z Meadowsom pa je spisal Dead Man's Shoes in Le Donk, v katerih je tudi igral.
Nazadnje smo ga videli v The World's End Edgarja Wrighta in v Pride ob Billu Nighyju, Imeldi Staunton in Dominicu Westu. Nedavno je zaključil snemanje priredbe srhljivke iz Stalinove dobe Child 44 v režiji Daniela Espinose.
Režijski krst je Considine prestal s kratkim filmom Dog Altogether (zanj je prejel bafto); nadaljeval je s celovečercem Tyrannosaur po lastnem scenariju (bafta za najboljši debi).
David Thewlis (Duncan) je nase opozoril v Naked Mika Leigha (za vlogo je prejel več nagrad) in takoj zatem ob Helen Mirren igral v nadaljevanki Prime Suspect 3. V devetdesetih je nanizal naslove, kot so Restoration, Black Beauty, Total Eclipse z Leonardom DiCaprioom, The Island Of Dr. Moreau, Dragonheart in Seven Years In Tibet ob Bradu Pittu. Sledili so Divorcing Jack, TV film Endgame, celovečerci Besieged, Gangster No. 1, The Boy In The Striped Pyjamas, franšiza Harry Potter, New World, Anonymous, War Horse, The Lady, Red 2, Zero Theorem, The Fifth Estate, Queen And Country in biografski The Theory of Everything v režiji Jamesa Marsha.
Na velika platna prihaja v risanki Anomalisa, v psihološki srhljivki Regression ob Emmi Watson in Ethanu Hawku ter v gangsterski drami Legend.
Kot režiser se je s kratkim filmom Hello, Hello, Hello potegoval za bafto, spisal in režiral je celovečerec Cheeky, v katerem je tudi igral, ter spisal Sunday Roast, v katerem je igral ob Craigu Robertsu in po katerem pripravljajo celovečerec Croak.
Leta 2007 je izdal roman The Late Hector Kipling.
Sean Harris (Madcuff) je znan po vlogi frontmana skupine Joy Division Iana Curtisa iz filma 24 Hour Party People, sicer pa smo ga videli v serijah Prometheus, Red Riding Trilogy The Borgias, A Lonely Place to Die, Brighton Rock, Harry Brown, Waking the Dead, Ashes to Ashes, Cape Wrath… Igral je v kritiško hvaljeni miniseriji Southcliffe v režiji Seana Durkina in v Jamaica Inn ob Jessici Brown Findlay. Na velikih platnih smo ga nazadnje videli ob Jennifer Lawrence in Bradleyju Cooperju v drami Serena, v '71 Yanna Demangea in v The Goob Guyja Myhilla. Ob Tomu Cruisu igra v novem Mission: Impossible 5.
Jack Reynor (Malcolm) je občinstvo prvič navdušil v kritiško priznanem celovečercu Lennyja Abrahamsona What Richard Did Next (za vlogo je prejel nagrado Irske filmske in televizijske akademije), nato pa se je izkazal v komediji Delivery Man ob Vinceu Vaughnu in takoj zatem dobil glavno vlogo v Transformers: Age of Extinction Michaela Baya, ki je postal najbolj donosen film v zgodovini Kitajske. Igral je še v The Jungle Book ob Christianu Baleu in Cate Blanchett.
Kmalu ga bomo videli v najnovejšem filmu Gerarda Barretta Glassland in v Royal Night Out Juliana Jarrolda; ob Rooney Mara, Ericu Banu in Vanessi Redgrave že snema The Secret Scripture po istoimenskem nagrajenem romanu in igral naj bi basebalskega zvezdnika Josha Hamiltona v filmu Miracle Shot Caseyja Afflecka.
O ustvarjalcih
Justin Kurzel (režija) je eden najvidnejših avstralskih gledaliških scenografov, kar se pozna v njegovem vizualnem pristopu k režiji; njegov diplomski kratki film Blue Tongue so prikazali na trinajstih mednarodnih filmskih festivalih, njegov celovečerni prvenec Snowtown pa je prejel nagrado občinstva na festivalu v Aelaidi in posebno omembo predsednika v Cannesu.
Režira tudi oglase in glasbene video spote. Za kampanjo Earth Hour je na oglaševalskem festivalu v Cannesu prejel nagrado titanium; nekaj nagrad je dobil tudi za video spota za skladbi Pulse in Keep Walking skupine The Mess Hall.
Priredil je scenarij in režiral Boner McPharlin's Moll, ki je del celovečerca, sestavljenega iz priredb kratkih zgodb iz romana Tim Winton The Turning, trenutno pa pripravlja Assassins Creed, v katerem bo spet režiral Michaela Fassbenderja in Marion Cotillard.
S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.
Tvoj komentar
Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Bodi prvi in napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z .