Kolosej
Film distribucije Blitz Film & Video Distribution

Medo s severa

animirana komična pustolovščina
Sinhronizirano
Na sporedu od: 14.1.2016, Kolosej Ljubljana
1h 30min / 90min
Leto: 2015
Država: ZDA, Indija
Jezik: angleščina
Scenarij: Jack Donaldson, Derek Elliott
Režija: Trevor Wall
Dobrosrčni polarni medved Mirko se nikakor ne zna vključiti v običajno življenje v večnem mrazu, zato je nenehno tarča posmeha. Toda ko izve za načrt grabežljivega bogataša Greena, ki želi na Arktiki zgraditi luksuzna stanovanja, se Mirko skupaj s tremi čudaškimi prijatelji postrušniki odpravi v New York, da bi rešil svoj dom pred človeškim uničenjem. Zaradi prikupne medvedje nerodnosti v ZDA postane izjemno priljubljen, zato ga želi Green vključiti v svoj projekt, vendar prebrisani Mirko najde zaveznico v iznajdljivi Olimpiji, ki mu pomaga skovati pretkan načrt sabotaže Greenovih načrtov.

Glasovi v slovenski sinhronizaciji: Mirko Medved, Aleksander Golja, Peter Urbanc in drugi

Polarni medved Norm (glas mu posoja Rob Schneider; v slovenski sinhronizaciji Mirko Medved), ne zna loviti, ima pa drugačen neprecenljiv dar: kot njegov ded, ki je svojčas vladal celotnemu severnemu polu, se zna pogovarjati z ljudmi. Ko se srčna direktorica marketinga pri nepremičninski agenciji Vera prikaže na Arktiki, da posname oglas za prodajo luksuznih domov, ki jih tam namerava postaviti pokvarjeni milijarder in nepremičninski magnat g. Greene, se Norm zave, da bo moral nekaj ukreniti, če hoče rešiti svoj ledeni dom. Ob bodrenju svojega mentorja, galeba Sokrata, zapusti svojo družino in se s prijatelji – tremi drobnimi, a neznansko nabritimi in domala neuničljivimi postrušniki – poda v New York.

Na Manhattnu, kjer ga imajo izmozgani Newyorčani za igralca, zamaskiranega v polarnega medveda, Norm čez noč postane prava senzacija; na trgu Times Square sodeluje v spontanih uprizoritvah množic in nastopa v opravljivih pogovornih oddajah. A Verina bistra hčerka Olimpija je tista, ki mu dejansko pomaga skovati načrt, kako g. Greenu onemogočiti, da poseli Arktiko. Z obilico pesmi, ki gredo hitro v uho, dodelano animacijo, energije polnimi plesnimi točkami in zvrhanim košem smeha Medo s severa dokazuje, da je ljubo doma za vsakega, ki ga ima – pa naj je tam še tako mrzlo.

Po scenariju Malcolma T. Goldmana, Stevena M. Altiera in Daniela R. Altiera je risanko režiral Trevor Wall. V izvirniku so likom glasove posodili še Heather Graham, Ken Jeong, Bill Nighy, Maya Kay, Colm Meaney, Loretta Devine, Gabriel Iglesias in Michael McElhatton, v slovenski sinhronizaciji pa Aleksander Golja (ki je sinhronizacijo tudi režiral), Peter Urbanc, Tina Ogrin, Jaka Vižintin, Predrag Lalič, Katja Ogrin in Sašo Prešeren.

Producirali so Nicolas Atlan, Liz Young, Mike Young, Steven Rosen, Ken Katsumoto, Jack Donaldso in Derek Elliott. Izvirno glasbo je prispeval Stephen McKeon.

Zadevo je v tek pognal Ken Katsumoto, sicer namestnik direktorja družinskega razvedrilnega programa pri studiu Lionsgate, ki ga je navdihnila ena od najbolj značilnih živali severnega pola; podjetju Splash Entertainment je predlagal, naj zasnujejo humorja polno srčno zgodbo o junaku, ki se čuti izobčenega. »Pomembno je bilo, da ima naš junak edinstvene značilnosti, ki se njemu samemu zdijo slabosti in pomanjkljivosti, a na koncu dokaže, da so prednosti,« razlaga producent. »Podobno kot pri prepričanju Božičkovega rdečenosega severnega jelena, da je njegov svetleči rdeči nos hiba, tudi Normu njegova domnevna slabost – to, da govori človeški jezik in je sposoben čustev – pomaga, da svoj dom ubrani pred ponorelim nepremičninskim magnatom iz New Yorka.«

Za spremstvo so velikanskega medveda na njegovem popotovanju producenti obdali z zabavno trojico navihanih postrušnikov. »Zdelo se nam je silno zabavno Norma kot največje bitje na Arktiki spraviti v družbo drobnih, a neuničljivih postrušnikov,« pravi eden od producentov Nicolas Atlan. »Lahko jih zmečkaš, pohodiš, sploščijo jih vrata dvigala, a se vedno povrnejo v svojo prvotno obliko.«

Kot pravi režiser risanke Trevor Wall, ki je med drugim režiral risano serijo Sabrina: Secrets of a Teenage Witch, so tako ustvarili »zgodbo o ribi na suhem, ki jo poganja prvinski nagon, da ubrani svoj dom, pri tem pa se odpravi v najbolj izzivov poln kraj človeške rase – v New York.«

Oživitev zgodborisa

Za svoj prvi celovečerni projekt so se pri podjetju Splash Entertainment odločili uporabiti isto tehniko, ki so jo do potankosti izpopolnili za stotine svojih TV serij in oddaj: za vizualiziranje zgodborisa z odigranimi prizori. »Za nas je bil celovečerec vznemirljiv korak naprej, a večina procesa poteka isto kot pri TV oddajah ali naših DVD izdajah,« pravi Young. »In poglavitni del predprodukcije je pri Medu bilo snemanje zgodborisa z igralci iz mesa in krvi.«

Zatem so za vsak prizor ustvarili obris animacije in tako na grobo koreografirali premike likov. »Skupina igralcev si je ogledala prizor in ga odigrala, kot bi bili liki,« razlaga Young. »Tega smo nato posneli, ga spet prenesli v zgodboris, in to je postala referenca za naše risarje. Pred seboj so imeli izrisane like in dolžine prizorov in so tako lahko ujeli čustva in izraze igralcev, kar jim je olajšalo risanje. Od nekoga, ki igra lik, lahko dobiš precej več podrobnosti, kar je na koncu videti precej bolj naravno. Poleg tega si lahko mislite, kako zabavno je bilo gledati odrasle igralce, ki se prelevijo v postrušnike.«

Domača Arktika, domači New York

Po zgledu s fizičnimi zakoni skreganih vragolij postrušnikov so se ustvarjalci odločili za stilizirano inačico Arktike. »Naši postrušniki so v osnovi neuničljivi – lahko jih sploščimo in spet napihnemo – zato smo se tudi pri pokrajini Arktike odločili za obliko, ki je bliže risankam kot resničnemu svetu,« razloži režiser. »Ogledali smo si dokumentarce o severnem polu in preučevali odsev ledu, nebo, oblake, sončne zatone. Hkrati smo v pokrajino vnesli risarsko videnje.«

Futuristični model domov, ki jih namerava na Arktiki postaviti magnat Greene, se zgleduje po slovitih nelinearnih oblikah arhitekta Franka Gehryja, med njimi tudi po znameniti koncertni dvorani Walta Disneyja v Los Angelesu, medtem ko so se za Manhattan odločili izogniti fizičnim dvodimenzionalnim podlogam in so stilizirani urbani prostor na podlagi resničnega velemesta ustvarili s pomočjo računalniške grafike. »Hoteli smo ustvariti občutek, da je Norm dejansko v New Yorku in da je mesto samo pomemben element zgodbe. Predvsem smo ponosni na plesne prizore na trgu Times Square in na pregon prek mostu Brooklyn Bridge.«

Za domovanje Vere in Olimpije so risarji izdelali naravnost realistično natrpano newyorško stanovanje. »Oblikovalci so si najprej zamislili prečudovito ogromno mansardno stanovanje, v katerim bi si želeli vsi živeti,« se spominja Atlan. »Potem pa je Ken poudaril, da si dekleti tako obsežnega prostora ne bi mogli privoščiti, zato smo vse skupaj spremenili v utesnjeno stanovanje z ozkim hodnikom, skozi katerega se Norm komaj prerine.«

Arktično miganje z zadnjico

Tudi glasba mora odsevati Normovo nalezljivo očarljivost, in to poskrbi z The Arctic Shake, ki ga spremlja skozi celoten film. Popevčico je prispeval Matthew Gerrard, ki je spisal mnoge uspešnice, med drugim za Kelly Clarkson in za film High School Musical. »Matthew je prispeval pesmi za precej Disneyjevih projektov, in takoj smo vedeli, da bo vmnesel pravi zvok za to, kar potrebujemo,« pravi Atlan. »Predstavili smo mu precej primerkov glasbe, kakršna nam je všeč, pa zgodborise prizorov, kako Norm pleše po Times Squareu, in podobno. In ustvaril je nekaj prečudovitega.«

Ko Norm zavzame Manhattan, so njegove sposobnosti zviranja in miganja z zadnjico še daleč od zvezdniških – takšnih, ki bi jih odobravali izbirčni Newyorčani. Risanje plesnih točk je zahtevalo več stopenj – tako so na primer koreografi plesne korake najprej naučili poklicne plesalce, potem pa so morali navadni smrtniki to oponašati, kar so seveda posneli in posnetke predali risarjem. »Hoteli smo uprizoriti čim bolj smešne točke, a hkrati ohraniti ritem, milino in vse ostalo,« razloži režiser.

Junaka zabavno potovanje

Heather Graham, ki v izvirniku glas posoja Veri, risanko vidi kot veselja polno in otrokom prijazno pustolovščino, ki jo lahkotno prepleta tematika ohranitve okolja: »Gre za zgodbo o medvedu, ki se nauči postaviti se zase in zavarovati svoj dom.« Njen kolega Rob Schneider – v izvirniku glas naslovnega junaka – pa vidi ravno pravo mešanico fizične komedije, referenc iz hip-hopovske kulture in pristnih čustva. »Pri filmu mi je všeč to, da se bodo otroci nadvse zabavali, a tudi njihovi starši se bodo nasmejali, saj nekatere domislice niso zgolj za otroke,« pravi igralec.

TREVOR WALL (režija)je po karieri v rodni Kanadi v ZDA dobil priložnost pri oddelku za animacijo pri studiu Warner Bros in je odtlej zanje ali za druge naročnike med drugim režiral, oblikoval ali prispeval zgodborise za programe, kot s Duck Dodgers, Histeria!, Detention, My Life as a Teenage Robot, Time Squad, Grim and Evil, Mickey Mouse Works, Zevo-3, Sabrina the Teenage Witch, The Meeps... Za zgodboris za Jakers! The Adventures of Piggley Winks je prejel emmya.

Komentarji

17.1. 2016 ob 21:43

Ali bo predvajana tudi nesinhronizirana različica? Mislim, da smo obiskovalci s sinhronizirano verzijo prikrajšani za užitke originalne izvedbe. Tole s slovensko sinhronizacijo je namreč povprečno.

— Kiki
21.1. 2016 ob 13:24

Moje mnenje je, da je za mnoge otroke stare 5, 6, 7 ali več let sinhronizirana risanka odlična zadeva, saj med 5 in 7 letom ne znajo še brati, 7 letniki ali več pa znajo, vendar ne še tako hitro...
Torej, za otroke je sinhronizirana risanka zakon :)
Hvala :)

— Milan
22.1. 2016 ob 18:42

Kiki svetujem ti da si filma raje ne ogledaš...ocena na IMDB:
http://www.imdb.com/title/tt1594972/

— Svetovalec
24.1. 2016 ob 9:29

Film je povprečen, odličen za otroke, ki lahko sledijo filmu, med filmom se dovolj nasmejimo. Priporočam za mlade, če nimajo kakšnega boljšega za pogledat.

— Janže Aleš
26.1. 2016 ob 17:42

A je mogoča sinhronizacija v slovenščini in ne ljubljanščini???

— Jaz

Tvoj komentar

Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z zvezdica.

Preostali znaki: 4000

S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.