Kolosej
Film distribucije Blitz Film & Video Distribution

Srce iz črnila

družinska domišljijska pustolovščina
Vse zgodbe, kdajkoli napisane, komaj čakajo, da se uresničijo.
Podnapisi
Na sporedu od: 26.3.2009, Kolosej Ljubljana
1h 46min / 106min
Leto: 2008
Jezik: angleščina
Scenarij: David Lindsay-Abaire po romanu Cornelie Funke
Režija: Iain Softley
Najstnico Meggie in njenega očeta med iskanjem redke knjige zmotita nenavadni klatež in neusmiljeni zločinec. Prestrašena Meggie izve, da njen oče premore redek dar, saj lahko z branjem oživi knjižne like. A to je tudi prekletstvo, saj se je na tak način v svet črk izgubila Meggijina mama. Na begu pred čudaškimi literarnimi negativci jima na pomoč priskočita odtujena sorodnica in zmedeni pisatelj, toda da bi se ravnotežje med resničnim in domišljijskim svetom znova vzpostavilo, mora Meggie odkriti, da se nekaj posebnega skriva tudi v njej.

Kratka vsebina

Knjigovezec in restavrator Mo ima posebno sposobnost, da njegov glas oživi knjižne junake. Nekega večera je iz srednjeveške zgodbe, polne čarobnih bitij, oživil tri like. Zlobnega Kozoroga in Basto ter požiralca ognja Prahoprsta. Zdaj, deset let pozneje, njegova hči Maggie odkrije resnico, ko mora bežati pred Kozorogovimi zlobnimi kremplji. Skupaj z očetom se pred njim zatečeta k Maggijini teti Elinor. Ko pa ju Kozorog najde celo tam in Moja z izsiljevanjem stisne v kot, se začneta kaos in uničenje.

Daljša vsebina

Film, posnet po knjižni uspešnici priznane nemške pisateljice Cornelie Funke Srce iz črnila, je fantazijska pustolovščina, v kateri se oče in hči odpravita v svet domišljije v boj proti zlobnemu Kozorogu.

Mortimer “Mo” Folchart (Brendan Fraser) in njegova 12-letna hči Meggie (Eliza Hope Bennett) sta strastna ljubitelja knjig. Toda Mo svoji hčerki še nikoli ni bral na glas, niti ko je bila še otrok, saj ima redko sposobnost, ki pa je tudi prekletstvo, da kadar koli bere na glas, oživi lik iz knjige, vendar pa se takrat v knjigo ujame oseba iz resničnega sveta.

Nekega dne Mo ob obisku knjižne starinarnice zasliši glasove, ki jih ni slišal že več let. Ko odkrije knjigo, iz katere prihajajo, ga kar zmrazi, saj gre za Srce iz črnila, knjigo, polno risb srednjeveških gradov in nenavadnih bitij, knjigo, ki jo išče od Meggijinega tretjega leta, ko je njena mama Resa (Sienna Guillory) izginila v skrivnostni svet pisane besede. Toda Mo namerava s knjigo poiskati in rešiti Reso, vendar mu načrte prekriža hudobni Kozorog (Andy Serkis), zlobnež iz knjižnega sveta, ki ugrabi Maggie, ko ugotovi, da je le-ta podedovala očetov dar. Od nje zahteva, da oživi njegovega največjega zaveznika Senco. Mo, ki je odločen, da bo rešil svojo hčerko in poslal domišljijske like nazaj, kamor sodijo, zbere majhno skupino prijateljev iz resničnega pa tudi domišljijskega sveta ter se odpravi na drzen in nevaren pohod, kjer naj bi dokončno uredil zmešnjavo.

O igralcih

Brendan Fraser (Mo Folchart), je pred kratkim igral v tretjem nadaljevanju uspešnice Mumija - Mumija: Grobnica zmajskega cesarja, pred tem pa v veliki digitalni 3D produkciji Potovanje v središče Zemlje. Fraser se je povzpel med igralske zvezde leta 1999 v akcijski grozljivki Mumija, ki je skupaj z nadaljevanji prinesla kar milijardo dolarjev zaslužka.

V zadnjih letih je igral v neodvisnih filmih Usodna nesreča, Mirni Američan, Bogovi in pošasti ter Zrak, ki ga diham. Drugače pa ima za sabo številne vloge v uspešnicah: Looney Tunes: Ponovno v akciji, Začaran, George iz džungle in Dudley ima vedno prav. Je tudi cenjen gledališki igralec. Med drugim se je na odrskih deskah dokazal v drami Tennesseeja Williamsa Mačka na vroči pločevinasti strehi, za katero je prejel tudi pohvale kritikov.

Paul Bettany (Prahoprst) je požel veliko priznanj za vloge v več visokoproračunskih uspešnicah, vključno z dvema režiserja Rona Howarda Da Vincijevo šifro s Tomom Hanksom in z oskarjem nagrajenim Čudovitim umom z Russllom Crowom. Za vlogo v filmu Gospodar in bojevnik režiserja Petra Weira je bil nagrajen z nagrado londonskih kritikov za najboljšega igralca in tudi z nagrado BAFTA ter še mnogimi drugimi.

Pred tem je že dobil nagrado londonskih kritikov za svojo vlogo ob Heathu Ledgerju v Vitezovi usodi. Pred kratkim je igral v filmu Skrivno življenje čebel, posodil pa je tudi svoj glas v uspešnici Iron Man. Je prav tako priznan gledališki igralec. Pred prvo filmsko vlogo v filmu Bent se je uveljavil v dramah Rihard III., Romeo in Julija ter Julij Cezar.

Helen Mirren (Elinor) sodi med najslavnejše in najbolj cenjene britanske gledališke, televizijske in filmske igralke. Za glavno žensko vlogo v uspešnici Kraljica je dobila tudi oskarja, zlati globus, nagrado BAFTA in še mnoge druge. Za najboljšo igralko so jo razglasili praktično vsi kritiki od Los Angelesa do Londona.

Njena filmska kariera se je začela v poznih šestdesetih letih s filmom Michaela Powella Age of Consent, zaslovela pa je z vlogo v filmu Johna Mackenzija The Long Good Friday. Izbirala je drzne vloge in je bila zanje tudi večkrat nagrajena. Ena izmed takih je bila vloga kraljice Charlotte v filmu Nicholasa Hytnerja The Madness of King George. Prav za to vlogo je bila nominirana za oskarja za stransko žensko vlogo, dobila pa je tudi nagrado za najboljšo igralko v Cannesu.

Nato je igrala v številnih priznanih filmih, med drugim v fantazijski pustolovščini Johna Boormana Excalibur ter v trilerju Cal. Vloga starejše ženske, ki se zaljubi v mlajšega moškega v slednjem ji je prinesla drugo nagrado za najboljšo igralko v Cannesu. Sledili so Mosquito Coast Petra Weira, The Cook, the Tief, His Wife and Her Lover Petra Greenawaya, Where Angels Fear to Tread Charlesa Sturridgea ter Some Mother’s Son Terryja Georgea.

Drugo oskarjevsko nominacijo si je prislužila z vlogo v filmu Roberta Altmana Gosford Park, za vlogo v filmu Nigela Cola Dekleta s koledarja pa je bila nominirana za zlati globus.

V zgodnjih devetdesetih je blestela v z nagradama emmy in BAFTA ovenčani nadaljevanki 'Glavni osumljenec'. Leta 1999 je dobila nagrado emmy in nominacijo za zlati globus za naslovno vlogo v filmu Strasti Ayn Rand. Leta 2003 je dobila naziv dama britanskega imperija.

Eliza Hope Bennett (Meggie Folchart) je pred kratkim igrala ob Emmi Thompson in Colinu Firthu v od kritikov pohvaljeni družinski uspešnici Nanny McPhee - čudežna varuška, njen filmski prvenec pa je bil Princ in jaz Marthe Coolidge z Jamesom Foxom in Julio Stiles.  Nastopila je tudi v filmih The Contractor in Perfect Life, oba je režiral Josef Rusnak.

Bennettovo pa bomo v prihodnje videli v fantazijski pustolovščini From Time to Time ob zvezdah, kot sta Maggie Smith in Timothy Spall ter pod režijsko taktirko Juliana Fellowesa. Med njene priznanejše filme  sodita tudi Supernova Johna Harrisona in Marple: By the Pricking of My Thumbs Petra Medaka, igrala pa je tudi že na deskah Londonskega gledališča. Pridružila se je prvotni zasedbi muzikala Chitty Chitty Bang Bang v londonskem Palladiumu, kjer je v letih 2002 in 2003 nastopala v vlogi Jemime.

O ostalih ustvarjalcih filma

Iain Softley (režiser/producent) se je uveljavil z režijo bogate bere uspešnic. Leta 1994 je požel pohvale za svoj režijski prvenec Backbeat, za katerega je napisal tudi scenarij. Film je pripovedoval zgodbo o enem od ustanoviteljev Beatlov Stuju Sutcliffu ter njegovem napetem ter burnem odnosu z Johnom Lennonom  in fotografinjo Astrid Kirchherr pred njegovo tragično smrtjo.  Film je bil nominiran za nagrado BAFTA, londonski kritiki pa so ga označili za najboljši prvenec.

Naslednje leto je režiral triler in filmski prvenec Angeline Jolie Hackers z Jonnyjem Leejem Millerjem. Sledila je priredba romana Henryja Jamesa The Wings of the Dove leta 1997, ki je bila nominirana tudi za oskarja. Med druge njegove filmske dosežke pa sodijo še K-PAX in The Skeleton Key.

David Lindsay-Abaire (scenarist) je nagrajeni dramatik, ki je pred kratkim napisal knjigo in pesmi za broadwayski muzikal Shrek. Leta 2007 je dobil Pulitzerjevo nagrado za dramo za svojo igro Rabbit Hole. Gledališka igra je bila prav tako nominirana za več tonyjev,med drugim za dramo. Za velika platna pa je Lindsay-Abaire sodeloval pri pisanju scenarija po lastni zgodbi za animirani celovečerec Roboti. Prav tako je sodeloval pri scenariju za uspešnico Shrek Tretji, trenutno pa piše scenarij za priredbo svoje drame Rabbit Hole, v kateri bosta imeli glavni vlogi Nicole Kidman in Kimberly Akimbo.

Cornelia Funke (pisateljica/producentka) je napisala 47 knjig, ki so izšle v 43 državah, od slikanic, kratkih zgodb do romanov za mlajše bralce. S 15 milijoni prodanih knjig po vsem svetu sodi Funke med najuspešnejše nemške avtorje vseh časov za otroke in mladino. Večkrat nagrajena pisateljica je po svetu zaslovela, ko so angleško govorečim bralcem predstavili njeno uspešnico Kralj tatov, ki je izšla leta 2003 in je takoj pristala na drugem mestu knjižnih uspešnic New York Timesa.

Leta 2005 je izdala nadaljevanje uspešnice Zmajev jezdec Srce iz črnila, ki je takoj pristala na prvem mestu knjižnih uspešnic New York Timesa, med najbolje prodajanimi knjigami pa je ostala kar 60 tednov. Vse njene največje uspešnice so izšle tudi v slovenskem jeziku, kar po šestih pa so posneli tudi film.

Diana Pokorny (producentka) je bila nazadnje izvršna producentka prihajajoče drame My Sister’s Keeper posnete po knjigi Jodi Picoult s Cameron Diaz in Abigail Breslin.  Pokornyjeva je bila tudi izvršna producentka komedije Mr. Woodcock v režiji Craiga Gillespija in z zasedbo, v kateri sta tudi Billy Bob Thornton in Susan Sarandon.

Pokornyjeva je kot koproducentka sodelovala pri filmih, kot so Dark Water, The Shipping News, Hanging Up, The Astronaut’s Wife, A Thousand Acres, The Object of My Affection in The Crucible.

Komentarji

20.1. 2009 ob 0:00

Komaj cakam! Inkheart (Srce iz crnila) je ze tako ali tako moja najljubsa knjiga! Ampak pravijo, da je sam film prava polomija... Joj, kdaj bo ze 26.3.!!!

— Meggie
29.1. 2009 ob 0:00

Super, da bo ta film v koloseju!! Komaj čakam! Cela trilogija je super, upam, da bodo posneli še filma po ostalih dveh knjigah! :D

— jaaa :D
9.2. 2009 ob 0:00

Jst ns brala to knigo in c je film tko dobr kt kniga pol bo to film leta, dobesedno!!! xD =P

— TrČii*
15.3. 2009 ob 15:26

ta filem je zelo dobar, zelo priporočem ogled za ta filem. Dolgo že nisam gledalj tako dobri filem. CCCC

— Ilovebananas
15.3. 2009 ob 15:27

loh de bo fajn film

— Mary Elizabeth
22.3. 2009 ob 0:00

ej a je sihronizirano tud k js bom šla gledat al ni????????!!!!!!!!

— moviefan
24.3. 2009 ob 0:00

to je toooooooooooooooook zakon film ...love it hehe, sm sam trailer vidla pa je zakon hehe komi čakam d pride :)

— teychi
25.3. 2009 ob 16:38

film se mi zdi da bo zelo dober saj sem brala knjigo ta pa se mi zdi zeloo zeloo dobra

— Da~Da
31.3. 2009 ob 21:27

js sm gldeu film že nekaj časa nazaj in morm rečt, da je čista beda in sem zravn skoraj zaspal. film sploh ni čisto po knjigi in velik pomembnih prizorov je izpuščenih, tako, da meni je film čista beda.

— tethys
2.4. 2009 ob 2:00

knjiga mi je zelo ušeč, zato upam, da si bom ta film tudi ogledala. mislim da bo zares dober. UPAM!!!

_____
N€Ž@

— Nezzicca
2.4. 2009 ob 2:00

knjiga je ena najboljših kar sem jih brala, film bi si pa vsekakor pogledala...

— a
5.4. 2009 ob 2:00

to je bedn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

— teo
5.4. 2009 ob 18:43 zvezdica

Film me je rahlo razočaral; v primerjavi s knjigo je totalen ništrc, ampak pri knjigah s fantazijsko tematiko je težko vse efekte in nasploh vse stlačiti v dve uri oz. še manj. Nasploh je bil film pod mojimi pričakovanji, a še kar všečen, recimo; Meggie so zares lepo zadeli, prav tako Elinor in Capricorna, Mo pa je bil videti kot ubežnik iz psihiatrične bolnice Ljubljana Polje. Tudi Basto sem si predstavljala malce bolj ... mladega, čednejšega? Kakorkoli. Režiser je vsekakor veliko spremenil in sprašujem se, če je sploh prebral knjigo. Prahoprst se je vrnil domov? I don't think so. V Ombro se vrne šele na začetku druge knjige, ampak gospod režiser je očitno zahteval hollywoodski happy end, objemanje Roksane in Prahoprsta na nesknončnem travniku na koncu filma, zaato je meni nič tebi nič pograbil nekaj poglavij iz drugega dela te trilogije in hopsala, pa imamo pocukran konec. To me je še najbolj zmotilo, pa seveda Resa; v bistvu sem imela občutek, da je kot kaka obritoglavka, bela koža, posuta s črkami (!!?), ubežnica iz Runescapea. Ja, smešna primerjava, ampak res mi je delovala kot kakšna AAA-YO tamdadum ženska, bojevnica, karatejka or something? In Farid; ou gosh, sej je lep, da dol padeš, vsaj na začetku, ampak potem, ko je oblečen normalno ... am? Kljukast nos, čudna oblačila, mastni lasje, 30 let +? Mastna kopija Robausa Rawsa iz HP, mnja.
Nasploh pa mi je bila všeč Senca, sicer je drugačna, kot sem si jo predstavljala, a super prikazana; visoka, temna pojava, žareče oči, usta. In Fenoglio, o, Fenoglio. :D Tipičen sklerozen star možakar. I love him.(:

— Wesna
11.4. 2009 ob 2:00

Režiser je je naredil iz dobre zgodbe zelo slab film.

— ink
17.4. 2009 ob 2:00

bedaaaaaaaaaaaaa

— pikicca
19.4. 2009 ob 2:00

Najbolj moteči so bili podnapisi, ki so pol filma ali zamujali ali zaostajali. To je resnično motilo - dajte to popravit!! Sicer pa se mi je zdel film super, sploh ker sem prej prebrala knjigo, to je vedno nekaj posebnega, če potem vidiš še film.

— ff
26.4. 2009 ob 16:14

jaz sem prebrala 1. in 2. del tretjega pa ne morem najti.knjigo sem prebrala prej kot sem gledala film.film me je pošteno razočaral.knjiga je veliko boljša

— mini
27.4. 2009 ob 20:17

dobr film kulll

— any
29.4. 2009 ob 15:23

ful cool film.Pa še igrauci so o.k.

— ZoYa
8.5. 2009 ob 18:38

ma ta film srce iz črnila nism sla gledt zato k se mi zdi ze zej bedn oz. neumn ko sm prebrala malo o nejm in zato je to dobr da ga nism sla u petr s kniznco gledt sm sla raj mal wn k prjatlm.valda ne pa da bi sla gledt ta bedn film!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!fak kdo to gleda??????????

— zalčica
21.7. 2009 ob 15:04 zvezdica

Sam sem se tudi odločil za ogled filma "Srce iz črnila", saj me je navdušilqa predvsem knjiga in njeno nadaljevanje. Film bom ocenil na podlagi knjige ter kot samostojnega.

Samostojno: Film je dobro izpeljan. Všeč so mi vsi efekti ter dogajanje. Tudi liki so dobro zadeti, predvsem njihovo obnašanje. Zanima me, ali je režiser prebral knjigo? Če jo je, je z določenimi liki "brcnil v prazno", kot rečemo temu. Predvsem me je razočaral Basta ter Capricorn. Moje predstave so bile čisto drugačne.

Primerjava: Tole je popoln POLOM! Veliko stvari je izpuščenih, dodane so stvari, ki jih v knjigi SPLOH NI(!!), posebej pa me zmoti konec.Prvo kot prvo, prahoprst se vrne v zgodbo v drugem delu, prav tako Resa spregovori v drugem delu, ko Mortola zadane Moja s puško. Tako, da priporočam tistim, ki še niso prebrali knjige.

Končna oceno 6,5/10

— Gledalec
14.10. 2009 ob 17:20

jst sm prebrala knjigo in mi je carska... film je pa tut

— Tash
8.12. 2009 ob 15:28

knjiga mi je zelo ušeč in tudi drugi del je full dor. zanima me če obstaja slučajno 3 del.
ker bi ga zelo rada prebrala.

kar se tiče pa filma:
nemorem rečt da je slab, ker ni. ubistvu film kot sam posebej je zelo dober ampak kar se tiče navezanosti na knjigo je nula. se morem strinjati že z nekaterimi, ki so t že napisali: ALI JE REŽISER SPLOH PREBRAW KNJIGO!!!!!!!
like se mi zdi, da so nekatere zelo dobro zdnli: megie, prahoprst, elenor, ...
ampak drugi so bili pa prow za nič: basta(!), capricorn, farid, resa,...
tko da morem rečt, da je filem napram knjigi grozen

— majč
24.12. 2009 ob 12:30

zelo dobar film ogledajte si ga

— selena
28.8. 2013 ob 11:10

Ali bodo kdaj posneli tudi Kri in Smrt iz črnila? Če kaj veste bi vam bila hvale
na za odgovor.

lp

— Alenka
20.11. 2013 ob 10:12

Bi prosim kdo iz uredništva odgovoril na moje in prejšnja vprašanja?

Hvala

— Alenka
13.2. 2016 ob 20:05

¸film je res zakon, zelo zanimiv in bral sem knjigo oz. tri knjige(srce iz črnila,kri iz črnila,smrt iz črnila)

— tjan

Tvoj komentar

Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z zvezdica.

Preostali znaki: 4000

S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.