Kolosej
Film distribucije Blitz Film & Video Distribution

Odpleši svoje sanje 4 3D

plesna romanca
Na sporedu od: 30.8.2012, Kolosej Ljubljana
1h 39min / 99min
Leto: 2012
Država: ZDA
Scenarij: Jenny Mayer
Režija: Scott Speer
Strastna Emily se preseli v Miami, da bi postala profesionalna plesalka, toda hitro jo prevzame postavni cestni plesalec Sean, ki želi s svojo skupino osvojiti pomembno plesno tekmovanje. Njihove načrte ogrozijo megalomanski gradbeni načrti Emilyjinega bogatega očeta, ki želi povsem spremeniti in uničiti Seanovo zgodovinsko in kulturno plesno četrt. Neustrašni plesalec se odloči upreti brezosebnim načrtom kapitala, toda ob tem se Emily znajde v precepu med družinsko zvestobo, plesnimi ambicijami in ljubeznijo do Seana.

Četrto nadaljevanje isker in romantike polne plesne franšize Odpleši svoje sanje se še za (plesni) korak bolj osupljivo in v 3D tehniki dogaja v erotike polnem Miamiju, kjer se skupina mladih poda na ulice in počne, kar mladi počno najbolje – plešejo.

Prijatelja iz otroštva Sean (Ryan Guzman) in Eddy (Misha Gabriel) na Miami Beachu delata kot natakarja v elegantnem hotelu Dimont, ki ga ima v lasti neizprosni nepremičninski posrednik Bill Anderson (Peter Gallagher). V prostem času vodita ekipo izvrstnih plesalcev, glasbenikov in umetnikov, znanih pod skromnim imenom Tolpa, ki domišljijo meščanov podžiga z osupljivimi, vrhunskimi in zdaj-jih-vidiš-zdaj-ne-več nepričakovanimi plesnimi točkami, imenovanimi flash mobs.

Nezakonite točke Tolpe pritegnejo pozornost Andersonove hčere Emily (Kathryn McCormick), ki je tudi sama nadarjena plesalka. Pod očetovim pritiskom, da neha sanjariti o plesni karieri in si najde »pravo« službo, je dekle pristalo, da dela v njegovem podjetju – pred to usodo jo lahko reši le sprejem v prestižno plesno skupino Wynwood Dance Company. A ko je priča eni od nepričakovanih plesnih točk Tolpe, se odloči, da se jim pridruži.

Sean jo – potem ko se spoznata v plesnem klubu – predstavi skupini, zamolči pa dejstvo, da je šefova hči. Njene občudovanja vredne plesne sposobnosti ji priskrbijo mesto v Tolpi, vendar pa njuna prisotnost začne najedati odnos med Seanom in Eddyjem. Ko Andersson in njegov mladi varovanec Tripp (Tommy Dewey) naznanita, da nameravata sosesko zravnati s tlemi in tam zgraditi trgovsko središče, skupina organizira doslej največjo flash mob točko doslej. Pri tem se morata Sean in Emily odločiti med privrženostjo družini in predanostjo njuni ljubezni.

V filmu Odpleši svoje sanje 4 igrajo finalistka iz plesne serije So You Think You Can Dance Kathryn McCormick, Ryan Guzman (za oba je to krst v celovečercu), Misha Gabriel (Footloose), Stephen »tWitch« Boss (Step Up 3), Tommy Dewey (Sons of Tucson), Peter Gallagher (Covert Affairs) in koreografinja Mia Michaels (Rock of Ages), v filmu pa je opaziti tudi nekaj gostov iz prejšnjih filmov v franšizi.

Scott Speer si je – po scenariju Amande Brody – tokrat prvič zadal režijo celovečereca. Film so producirali Adam Shankman, Jennifer Gibgot (Hairspray, Rock of Ages), Erik Feig in Patrick Wachsberger (franšiza Step Up, Mr. and Mrs. Smith). Izvršni producentje so bili Bob Hayward, David Garrett, Meredith Milton, Jon M. Chu, Matt Smith in Nan Morales.

Izza kamere so sodelovali direktor fotografije Karsten »Crash« Gopinath, scenograf Carlos A. Menéndez (The Dictator), montažerja Matthew Friedman in Avi Youabian, koreografi Jamal Sims (Footloose, franšiza Step Up), Christopher Scott, Travis Wall (So You Think you Can Dance? ) in Chuck Maldonado (Dancing with the Stars, Stomp the Yard 2: Homecoming) ter glasbeni redaktor Aaron Zigman.

O snemanju filma

Producenta Adam Shankman in Jennifer Gibgot sta leta 2006 s plesno uspešnico Odpleši svoje sanje spočela franšizo priljubljenih hip-hopaških pravljic, ki zadnjo modno muho pouličnega plesanja prežemajo z romantiko Romea in Julije. Vsak od filmov v franšizi je na platna prinesel bolj navdušujočo koreografijo in bolj domiseln scenarij.

S četrtim filmom sta si zadala najbolj obsežen in najbolj zahteven projekt, saj ga odlikujejo neverjetne točke in mladi, zagnani igralci. Pri zgodbi nista postavljala nobenih meja in tako so se ulice Miamija spremenile v prizorišče vizualno bogatih in ekstravagantnih plesnih dogodkov, kakršno že nekaj let navdušujejo pod imenom flash mobs. Kot pravi izvršni producent Matt Smith, so bili vsi za to, da gre film v to smer: »Gre za do zadnje potankosti načrtovan in odlično organiziran javni plesni dogodek, ki se zdi spontan. Prideš, odplešeš, greš. Preveva ga tudi občutek, da se lahko zgodi karkoli – na čemer smo gradili naš zagon. Flash točke so trenutno v naši kulturi zelo odzivne in dogajajo se povsod po ulicah; a mislim, da jih na takšni ravni in s tako vrhunskimi plesalci in koreografijo ni uprizoril še nihče.«

Vendar pa se te vrhunske plesne uprizoritve počasi prevesijo v nekaj več kot zgolj navdušujoče točke, pravi Smith: »Kot v filmu pravi Emily, je čas, da se umetnost uprizarjanja prelevi v protest. Za naše like je to odločilni trenutek, saj spoznajo, da lahko svoj umetniški izraz uporabijo za kaj več kot zgolj samovšečno opozarjanje nase. Umetnost je lahko način sporočanja.«

Franšiza Odpleši svoje sanje je sprožila uspešni karieri že dveh izjemnih režiserjev – Anne Fletcher je zatem posnela 27 Dresses in The Proposal, John M. Chu pa režira novi GI Joe: Retaliation in je ustvaril internetno senzacijo The Legion of Extraordinary Dancers. Tokrat so za režiserja izbrali Scotta Speera, ki je »razumel, kaj mora biti ta film,« kot pravi Gibgotova. »Nenehno se je trudil, da je vsaka točka bolj mogočna in da bo film še bolj spektakularen kot prejšnji. V svojem zagonu, da preseže samega sebe, je bil pravi navdih celotni ekipi.«

Speer pravi, da je njegovo vizijo gnala energija in drznost ustvarjanja flash mob dogodkov: »Flash mob za hip povsem prevzame ves svet. Gre za divjo in osvobajajočo obliko izraza, s katerim se zna poistovetiti mnogo mladih. Potopiš se v prav poseben svet in ostale – ki jih bolj zanima, kaj bodo malicali in kako bodo prišli tja, kamor so namenjeni – opomniš, da lahko v vsakem danem hipu izbruhnejo v plesno točko. In ples je ena sama radost. Življenje je ena sama radost.«

Ker je hotel, da se med igralci spletejo prijateljske vezi, jih je režiser spodbujal, da so med delom in po njem čim več skupaj: »Pri plesnem filmu je nekaj posebnega to, da se ne dobivaš za mizo in nimaš bralnih vaj, potem pa gre vsak po svoje, dokler se ne vidiš spet na snemanju,« razloži. »Šli smo skozi dolgotrajen proces vaj. Igralci so se po 'službi' družili, vsak dan so jedli skupaj. Prvi dan snemanja so zaradi mesecev vaj in treningov bili že prijatelji. Začelo se je kot ukaz, da se družijo, potem pa je to šlo čisto svojo pot. Ustvarili so nekakšno družinico.«

Celo producent Adam Shankman se je prostovoljno javil za pomočnika Speeru: »Adam v vse, kar počne, vnese neverjeten žar,« pravi Smith, »pa naj gre za režiranje filmov Rock of Ages in Hairspray ali produciranje franšize Odpleši svoje sanje. Njegova energija je brezmejna in nalezljiva in njegove izkušnje neprecenljive.«

Plešemo po ulicah

Vsakič, ko sta Gibgotova in Shankman zasnovala nov film iz franšize Odpleši svoje sanje, sta poskrbela, da je novi film dosegal in presegal energijo, raznolikost in celovitost plesnih točk iz prejšnjih. S četrtim filmom sta presegla sama sebe, saj sta nadgradila kvaliteto produkcije in v film vpeljala še več plesnih stilov. »Od vsega začetka se mi je zdelo pomembno,« razlaga režiser Speer, » da v ta film vključimo celotno paleto plesa. Res verjamem, da je po naravi prav vsakdo plesalec. In sleherni plesni slog je način komuniciranja.«

Da so združili vse te različne stile, so producenti najeli igralca, plesalca in koreografa Jamala Simsa, ki je postavil že tri prejšnje filme v franšizi in nedavno inačico kultnega muzikala Footloose, Madonnino Sticky & Sweet Tour in film Hannah Montana: The Movie.

Flash mobsskupine se običajno zatekajo k koreografijam, ki se jih lahko nauči vsakdo. A Sims je do zadnje kapljice potu izkoristil dejstvo, da ima na voljo poklicne plesalce. »Navaden smrtnik ali celo povprečen plesalec bi le stežka uprizoril kaj takšnega,« zatrjuje Gibgotova.

Za uresničitev Speerove vizije je Sims pripeljal moštvo koreografov, med njimi Chucka Maldonada (otvoritvena prireditev OI v Atlanti, franšiza Stomp the Yard, Shark Tale, America's Best Dance Crew, So You think You Can Dance, Dancing with the Stars, Chris Brown, P. Diddy, Ne-Yo, Fergie, Missy Elliott, Kylie Minogue, Ludacris, vrsta oglasov…), Chrisa Scotta (So You Think You Can Dance, Dancing With The Stars, America’s Best Dance Crew, Gloria Estefan, The Legion of Extraordinary Dancers…) in Travisa Walla (So You Think You Can Dance, Dancing with the Stars, Florence and the Machine, Chelsea Handler, Eminem, Drake…).

»Sodelovanje z drugimi koreografi je omogočilo, da so točke unikatne; da je vsaka drugačna,« pravi Sims. »Chuck na primer stepa in je to počel v filmu Stomp The Yard 2. Pomagal nam je pri zaključku, ki je neverjetna mešanica mnogih plesnih slogov. Chris prihaja iz tradicije tapa in je sodeloval z The Legion of Extraordinary Dancers. Travis do potankosti pozna utrip sodobnega plesnega sveta. Njegove koreografije so čustvene in prihajajo iz samega srca filma.«

O igralcih

Ryan Guzman (Sean) je maneken, tekmovalec v borilnih veščinah in igralec, ki je nase opozoril z nastopi v oglasih (Old Navy, Gillette, Oprah Winfrey Network, Abercrombie & Fitch, Affliction, Reebok…). Nikoli si ni obetal postati igralec, kaj šele plesalec, a je njegove sanje o športni karieri že v najstniških letih končala poškodba ramena.

Kathryn McCormick (Emily) je odlična plesalka in igralka; pod Shankmanovim vodstvom je leta 2010 nastopila na podelitvi oskarjev in s koreografinjo Mio Mchaels nastopala na turneji oddaje So You Think You Can Dance. Pleše že od rane mladosti, v najstniških letih celo v baletnem ansamblu v rodni Augusti v Georgii, potem pa se je preselila v Los Angeles in si tam začela iskati delo pri filmu in TV. Pristala je v plesno-tekmovalni seriji So You Think You Can Dance in nastopila v video spotu Jar Of Hearts Christine Perri.

Misha Gabriel (Eddy) je začel plesati pri dveh letih; mati, sicer baletka, ga je urila za plesna tekmovanja. Profesionalno je začel plesati na turneji Aarona Carterja in nato nastopil ob Janet Jackson, Mariah Carey, Beyoncé, Christini Aguileri, ChrisuBrownu, Ne-Yoju, The Pussycat Dolls, Hilary Duff, Johnu Legendu, Kylie Minogue... Plesal je v oglasih in nekaj filmih (Jackass 2, Clerks 2, Center Stage 2, Footloose, The Muppets Movie) in nato začel tudi koreografirati. Michael Jackson ga je najel za svojo nesojeno turnejo This Is It. Nazadnje je koreografiral in nastopal v točki verige Macy's Stars of Dance, v Dancing With The Stars in American Idol.

Cleopatra Coleman (Penelope) je v rodni Avstraliji pri 14-ih zaslovela v zf seriji Silversun in nato igrala v serijah Neighbours, Blue Heelers, Attack of the Sabertooth, Holly’s Heroes, Wicked Science, Rush in The Elephant Princess. Na velikem platnu je igrala v Nothing Comes Easy, Trains in The Crimson Room, sicer pa je tudi ugledna mednarodna didžejka.

Stephen“Twitch” Boss (Jason) je najbolj znan kot plesalec v oddaji So You Think You Can Dance. Na filmsko prizorišče se je prebil v tretjem filmu iz franšize Odpleši svoje sanje in še istega leta dobil glavno vlogo v Stomp The Yard: Homecoming. Pridružil se je skupini The Legion of Extraordinary Dancers na spletnem portalu Hulu, gostoval v serijah Bones in Touch.

O ustvarjalcih

Scott Speer (režiser) se je proslavil z režiranjem oglasov, glasbenih video spotov in televizijskih projektov. Med drugimi je sodeloval z Jordin Sparks, will.i.amom, Paris Hilton… in blagovnimi znamkami, kot sta Colgate in Sara Lee.

Amanda Brody (scenaristka) je dramaturginja in scenaristka iz New Yorka. To je njen scenaristični celovčerni prvenec.

Adam Shankman (producent) se ponaša z uspehom kot režiser, producent in koreograf. Bil je koproducent in glavni koreograf podelitve oskarjev leta 2010, ki si je prislužila rekordnih 12 nominacij za emmyja, med njimi za produkcijo in koreografijo. S sestro Jennifer Gibgot za njuno podjetje Offspring Entertainment pripravlja Tink z Elizabeth Banks, This is Where I Leave You in The Nutcracker. Podjetje je produciralo filme Step Up,Step Up 2: The Streets, Step Up 3D in Going the Distance. Produciral je uspešnico 17 Again. Kariero je začel leta 2001 z The Wedding Planner, naslednje leto režiral A Walk to Remember in nato Bringing Down the House, The Pacifier, Cheaper by the Dozen 2, Bedtime Stories, novo inačico muzikala Hairspray in nazadnje Rock Of Ages po uspešnem broadwayskem muzikalu. Preden je postal režiser in producent, je bil cenjen koreograf za ples in fizično komedijo; svoj pečat je pustil na mnogih komedijah, dramah, trilerjih in risanih filmih The Addams Family, Inspector Gadget, Anastasia, George of the Jungle, Boogie Nights, Miami Rhapsody in The Flintstones, za katerega je bil igri za nagrado Boba Fosseja. Isto nagrado je dobil že za delo s Simonom Westom. Je tudi sodnik v oddaji So You Think You Can Dance.Pri 24-ih je začel sodelovati z režiserjem video spotov Julianom Templom in med drugim koreografiral I’m Your Baby Tonight Witney Houston, spote za B-52s, Barryja Whita, Aarona Nevilla, Chic in Stevieja Wonderja. Še prej je delo pri video spotih okusil kot plesalec v spotih Paule Abdul in Janet Jackson.

Jennifer Gibgot (producentka) sodeluje z bratom Adamom Shankmanom; njuno podjetje Offspring Entertainment je prodiralo že 13 filmov. Pred tem je vodila podjetje Tapestry Films, za katero je med drugimi producirala filma She’s All That in The Wedding Planner.

Patrick Wachsberger (producent) je sopredsednik skupine Lionsgate Motion Picture; bil je sopredsednik podjetja Summit Entertainment.in direktor podjetja Summit International. Za seboj ima tri desetletja izkušenj v produkciji, razpečevanju in prikazovanju filmov, med katerimi velja omeniti Babel, Miss Potter, Perfume: The Story of a Murderer, Bridge to Terabithia, Michael Clayton, Love in the time of Cholera, P.S. I Love You, The Book of Eli… Produciral je tudi Step Up in Mr. & Mrs. Smith. Za Summit je sodeloval pri franšizi Twilight Saga in filmih RED, Knowing in The Tree of Life. Pred tem je bil predsednik in direktor podjetij Odyssey Entertainment in Odyssey Distributors, Ltd., kjer je koproduciral in distribuiral filme, kot sta Pelle The Conqueror in Dom za vešanje, še prej pa je delal za J & M Entertainment, režiral kratke filme in z očetom produciral celovečerce.

Erik Feig (producent) je predsednik produkcije skupine Lionsgate Motion Picture in je odgovoren za iskanje, ustvarjanje in nadzor nad produkcijo 14-16 filmov na leto. Med drugimi je produciral oz. producira tudi Knowing, Mr. & Mrs. Smith, franšize Step Up, The Twilight Saga, The Hunger Games in RED, filme The Hurt Locker, 50/50 The Impossible, Now You See Me…

Komentarji

28.8. 2012 ob 20:28

best movie ever <3

— ImYoursJBJ
1.9. 2012 ob 14:40

Supr je =)

— Aaa coyly

Tvoj komentar

Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z zvezdica.

Preostali znaki: 4000

S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.